• 2 Nisan 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 2 Nisan 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Bir Galatasaray klasiği

Paylaş

Galatasaray için şampiyonluk yarışında en kritik dönemeçlerden biri. Adana Demirspor ligin en kaliteli ve aklı başında futbol oynayan takımlarından. Her yerde her sonucu alabilecek potansiyeli var. Böyle bir rakibe karşı Galatasaray'ın evindeki maçta en büyük avantajı taraftarı. Bu nedenle maçın başında rakibi baskı altına alıp, gol bulmak ve düğümü çözmek en doğru taktik gibi duruyor.

Nitekim maç da bu şekilde başladı. Galatasaray ön alanda baskıyla rakibi hataya zorlamaya çalıştı, bunda da zaman zaman başarılı oldu. Ama son toplardaki beceriksizlik, aşırı motivasyonun getirdiği stress doğru işler yapmaya engel oldu. Buna mukabil Adana Demirspor akıllı kontralarla ilk yarıda Galatasaray'dan daha net pozsiyonlar buldu. Emre Akbaba ve Onyekuru'nun, Muslera'nın bakışları arasında direkten dışarı giden topları Galatasaray adına şans, Adana Demirspor adına ise büyük şanssızlıktı.

Kora kor bir mücadeleye şahit olduğumuz bu yarıda hakem Ali Şansalan'ın oyuna ayak uydurabildiğini söylemek mümkün değil. İki takım aleyhine ve lehine tutarsız kararları vardı. Emre Akbaba'nın Mertens'in bileğine bastığı pozisyonda sarı kartla kurtulmasını kötü niyetli olmamasına bağlayabiliriz. Sakatlıktan dönen Mertens'in de ucuz kurtulduğunu söylemek gerekir. Şansalan bu pozisyonda kırmızı kart çıkarsa kimsenin bir itirazı olmazdı. Zira bir önceki pozisyonda Oliveira'yı boyundurukla yere indirmesi zaten sarı kartlık bir hareketti.

Heyecanı ve stresi yüksek, pozisyonu bol ilk yarı, ikinci yarının bir gerilim filmine sahne olacağının habercisi gibiydi. Ve son 45 dakika için başlama düdüğü çaldığında ilk yarıdaki oyun anlayışında iki takımın da bir değişiklik olmadığını gördük. Bu devre de ilk yarının kopyası gibiydi. Galatasaray baskı kurdu, Adana Demirspor kontrataklarla öne geçecek fırsatları yakalayan taraf oldu. Hele Nelsson'un çizgiden çıkardığı bir top var ki, belki de Galatasaray'ı şampiyonluğa ulaştıracak bir müdahaleydi. Sonrasında Okan Buruk'un yaptığı hamleler ve aldığı riskler meyvesini verdi... Fredrik Midtsjo'nun sakatlıktan golle dönmesi Galatasaray adına bu sezonun en özel anlarından biriydi. Galatasaray'ı şampiyonlukta avantajlı yapan da bu yüksek gerilimli maçları bir şekilde lehine çevirmesi oluyor. Galatasaray zor da olsa kazandı ve şimdi derbiyi daha rahat izleyecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Nisan 2024 Cuma

Fırsat kaçtı

8 Nisan 2024 Pazartesi

Hani bırakıyordun!

4 Nisan 2024 Perşembe

Futbola dönüş

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Fırsat kaçtı

19.04.2024

Alen Markaryan

Kupayı istiyoruz...

20.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kabustan uyanış olsun

20.04.2024