• 26 Eylül 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 26 Eylül 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Engin Verel

Beceriksizler mangası

Paylaş

90 milyon euroluk Fenerbahçe muhteşem (!) seyircisi önünde, bir çok problemine göğüs gererek takımını hazırlamaya çalışan eski antrenörü İsmail Kartal'ın 15 milyon euroluk Gaziantep’ini ağırladı.

Maddi ve manevi farklılık bu kadar açık olunca haklı olarak dün akşamki maç Fenerbahçe’nin Antep karşısında yüzde 90 oranında üstünlüğüyle geçti. Rakip sahaya 10 kişiyle gelen Fenerbahçe geride sadece Kjaer ve Skertel’i bırakmış, 2-5-3 taktiğiyle, Wiel ve Hasan’ı da çoğu zaman ikinci bölgeye, bazen de rakip ceza sahasına sokarak forveti beşleyen bir oyun stilindeydi.

Defansın bu iki futbolcusu, ofansif futbol çerçevesi içerisinde Lens ve Volkan’ın, Emenike’nin ikinci ve üçüncü adam olarak ceza sahasına girmesine yardımcı oluyordu. İlk yarı boyunca Fenerbahçe 9 şut çekmiş ve 3’ü kaleyi tutmuştu. Ama en az şutların yarısı kadar da gol pozisyonu üretmişti. Bir düşünün zayıf rakibiniz ister istemez kendi sahasına çekilmiş, farklı mağlup olmamak için mücadele veriyor. Siz ise iki kuvvetli Emenike ve Lens diğeri çabuk Volkan ile rakibi dağıtmaya çalışıyorsunuz. Nitekim çoğu zaman da dağıtıyorsunuz ama son vuruşlarınızda nedense amatör futbolcuları bile aratıyorsunuz.

Daha enteresanı bu üçlünün her birine ayrı ayrı bir top versen, sahada onunla oynayabilecek durumda olmalarıydı. Top sevilir ama bu kadar da aşık olunmaz.

Gelelim orta sahaya Mehmet ön libero, yanında Ozan ve Souza ki, dün Souza’yı attığı gol dışında pek göremedim. Ozan’ın çekmiş olduğu şutları takdir ediyorum ancak böyle klas bir milli futbolcunun bu kadar şut tekniği olabilir mi diye de kendime sormadan geçemiyorum.

Bakmayın siz 22. dakikada Lens’in duran toptan Emenike’ye attırdığı kafa golüne. Kaleci Gökhan bu topa çıkmayacak da ağaca ayva toplamaya mı çıkacaktı. Maç boyunca Ozan, Mehmet, Lens, Emenike, Volkan hatta Hasan bile gol pozisyonuna girmiş ama nedense o meşin yuvarlağı bir türlü 7.32 genişliğindeki kalenin içerisine sokamadılar.

Özetle geçen hafta lig sonuncusuna 5 gol atan Fenerbahçe belki de dün akşam bu rakamın daha üstünde gol atıp, rekor kırabilirdi. Ama kimse kusura bakmasın, bu kadar pozisyona girip gol vuruşu yapamayan, beceriksiz ayaklar karşısında Ghilas’ın attığı golle belki de çok önemli 2 puanı kaybedebilirdi. Bu kadar milyon eurolarla transfer edilerek Fenerbahçe forması verilen bu star (!) futbolcular halı sahada bile bu kadar pozisyon bulamazdı. Ancak futbolda pozisyon bulmak önemli ancak gole çevirmezsen verdiğin emek ve görüntüler boşa çıkar. Dünkü maçtan Fenerbahçeli futbolcular ders çıkarmalıdır. Çünkü dün akşam itibariyle Fenerbahçe’nin kolay maçları bitti, şimdi gerçek Süper Lig başlıyor.

Ozan-Volkan Şen ile Alper ve Sow’un değişikliği de bu görüntüleri değiştiremedi. Ancak Advocaat’ın maçın son dakikalarında ileri uçtan Lens’i çıkartıp,  Neustadter’i sokmasının anlamı skoru koruma amacı taşıyordu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022