• 21 Mayıs 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 21 Mayıs 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Artık bu iş bitti

Paylaş

Sivas maçı Galatasaray'ın şampiyonluk yolunda en kritik mücadelelerinden biri. Kazanırsa 'Artık ben bu kupayı vermem' mesajını çok net bir şekilde ortaya koyarken, Fenerbahçe'nin de gardını iyice düşürecek. Sivasspor da rahat değil. Onların da her puana, her gole şiddetle ihtiyacı var. Hele böyle zor maçlardan alınacak 1 puan bile Yiğidolar'ın lige tutunması açısından büyük kazanç olacak. Bu yüzden konuk Sivasspor, önce savunmak sonra da hızlı adamlarıyla gol bulmak anlayışıyla başladı maça. Zaten Galatasaray'a karşı deplasmanda açık oynamak çok büyük riskleri de almak anlamına geliyordu. Mantıklı olan yol Rıza hocanın tercihiydi.

Bu şartlar altında başlayan mücadelede yıldızlarıyla fark yaratacak potansiyeli bulunan Galatasaray, ilk yarıda çok fazla poziyon bulamasa da soyunma odasına önde gitmeyi başardı. Ekmeğini taştan çıkartan Icardi'nin zor pozisyonu çok kolay gol yapması onun kalitesini ve şampiyonluk yarışındaki katkısını çok iyi özetliyordu. Açıyı kapatan kaleci Ali Şaşal'a ve çaprazda olmasına rağmen iğne deliğinden topu filelere yolladı. Galatasaray'ın bu yarıda iki eksi puanı vardı bana göre. Birincisi Kazımcan'ın uygun pozisyonda topu ortaya çevirmek yerine kaleye şut atmayı tercih etmesi ve topu auta göndermesi ki bir nebze olsun bunu hoş görmek mümkündür. Genç bir oyuncu olduğu için cesaretini alkışlasam da garantiye gitmemesini eleştirebilirim.

İkincisi de Icardi'nin golü attığı pozisyona benzer bir gol fırsatı bulmuşken Kerem'e teşekkür mahiyetinde, onu topla ve golle buluşturma isteğiydi. Bu iki pozisyon Galatasaray'ın rahat bir skorla soyunma odasına gitmesine engel oldu. Bu devredeki istatistikler, Sivasspor'un yediği baskı karşısında nasıl dağıldığını ve top kullanmakta zorluk çektiğini de çok iyi özetliyordu.

Yüzde 59'luk pas isabeti... Bu dağınık görüntüyü toparlamak için Rıza hoca ikinci yarıya iki değişiklikle başladı. Ancak yine de bu dağınık görüntüyü düzeltemedi. Galatasaray'ın bu sezonki başarısında kuşkusuz savunmanın ve Icardi'nin ekstra katkısı var. Ama Torreira'nın daha bir ekstrası olduğunu da söylemeliyim. Hükmen galibiyet dışında Galatasaray'a kalan 2 maçta büyük olasılıkla 1 puan yetecek. Artık bu iş bitti diyebiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Şampiyonluğa bedel

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Hani Fred demişti ya!

7 Mayıs 2024 Salı

Bir sezon daha heba oldu

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024