• 8 Eylül 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 8 Eylül 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Engin Verel

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz

Paylaş

'Güneş battı' desem olmaz, 'batan Güneş' desem yine olmazdı. Neden derseniz dün akşam maç boyunca hava hep bulutluydu. Ve Güneş hiç yüzünü göstermedi.

55'inci saniye rakip Hollanda ceza sahasında inanılmaz pres yapıyor. Bizim çocuklar ise benim gibi rakibi izliyor. Ve rakip Klassen ve Depay ile gölge futbolu misali golü buluyorlar.

Açık söyleyeyim dün akşam 4-2-3-1 taktiği ile sahaya çıkıp, 'Hollanda'ya galibiyet için geldik' diyen zihniyet sadece skor olarak değil, futbol olarak da iflas etti. Rakip futbol oynamayı, bizim çocuklar oynatmamayı yeğlediler. Ve skoru bir kenara bırakırsak futbol adına rezil oldular.

Üzülerek sizlerle bir gözlemimi daha paylaşmak istiyorum. Türk futbolunda bir döneme damgasını vurmuş Şenol Güneş ve onun yaşıtındaki teknik adamların artık modern futbolun gereklerine ayak uyduramadığını ve sahneyi terk etme zamanlarının geldiğini görüyoruz. 'Türk futboluna çok şey verdiklerini' düşünen bu aktörlerle futbolumuzun her türlü alt yapı imkanlarına sahip olmasına rağmen bir arpa boyu yol gidemediğini de üzülerek öğreniyoruz. Günlük şartlara bağlı kazanılan rastlantısal başarılar, bir sistem ve disipline bağlı olmadığı için saman alevi misali kalmıştır. Artık Türk futbolunun kalıcı başarı ve istikrara kavuşması için çağdaş yöntemlere ve hocalara ihtiyacı vardır.

'Alzheimer olduğu' söylenen Lucescu'nun takımı da maçları kaybediyordu ama sahada kişilikli ve oyun olarak rakiplerinden üstün bir görüntü veriyordu. Oysa bu takım ilk yarıda rakip kaleye 30 metreden Çağlar'ın attığını farz ettiğimiz 'istatistik' dışında hiçbir anlamı olmayan şuttan başka şut bile atamadı.

'İlk yarıyı lider bitirdik' diyen Şenol Güneş'in de bu acı gerçekleri gördüğünü ve gerekeni yapacağını düşünüyorum. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022