• 28 Temmuz 2017 Cuma 01:00
  • |
  • 28 Temmuz 2017 Cuma 00:31

YAZAR

Engin Verel

Alper pırıl pırıl

Paylaş

Bugüne kadar yapılan hazırlık maçlarını bir tarafa bırakıp, Avrupa Ligi 3. Ön eleme turu ilk maçı hem Fenerbahçe adına hem de ülke puanı açısından önemliydi. 

Rakip ev sahibi Strum Graz'ın ismini hayal meyal hatırlıyorum. Ama dün akşam gördüm ki Avusturya futbolu gibi, bu ülke takımları da bu oyunda inanılmaz bir gerileme dönemine girmiş. 

Gelelim Fenerbahçemiz'e. Futbolun iskeleti tabir ettiğimiz mevkilerdeki Fenerbahçe açısından 3 futbolcu sahada yoktu. Defansta Kjaer, ön liberoda sakatlıktan yeni çıkan Mehmet Topal ve tek kalıp, sakat sakat olan Van Persie. Bunların yerine Neustadter’in, Ozan’ın ve genç Ahmethan Köse’nin sahadaki performansına baktığımız zaman dün akşam var olanların, olmayanları arattığını söyleyebilirim. 

Kaleci Volkan’ın dışında defansa bakıldığında, kanatlardaki Şener ve Hasan Ali çift stoper Skrtel ve Neustadter, defans futbolunda bilhassa ilk yarı bariz hatalar yaptılar. Bu hatalara kaleci Volkan da eklenmişti ancak eğer rakip bu hataları değerlendirseydi ilk yarı Fenerbahçe’nin 3-2 mağlubiyetiyle kapanırdı. 

Volkan’ın elinden kaçırdığı topu Skrtel'ın uzaklaştırmasının ardından diğer stoper Neustadter’in kornerden kafa golü ve sonrasındaki yaptığı kafa vuruşlarıyla ofansif futbolda başarılı olduğunu gösterdi. Ancak kanatlardan gelen ortalarda bu futbolcuların topu seyretmesi yarınlar için defans anlamında problem çıkacağının sinyalleriydi. 

Souza ve Ozan’ın ön libero olarak güçsüz bir ekip karşısında defansif olarak zayıf ama ofansif olarak rakibini zorlayan isimlerdi. İki kanat oyuncusu Valbuena ve Dirar çoğu zaman çizgiyi değil, içeriye girerek hareketli futbollarını göstermeye çalışsalar da açıkça söyleyeyim, ikisi de bir Lens ve Sow etkisi gösteremediler. 

Genç Ahmethan'ın yarınları açık olabilir ancak Aykut Hoca’nın bu çocuğumuzun üzerinde durması gerekir. 

Alper’e ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Futbolcu kimliği ve kumaşı pırıl pırıl. Ancak iki eksiği var. Bir tanesi bedensel güçsüzlüğü ve ikincisi de bu doğrultuda kendini devamlı yere atması. Bu atma konusu kendinde tik olmuş sanırım. 
Açıkçası dün akşam yeni transferleriyle Fenerbahçe, istenilen skoru elde etmiş ve İstanbul’a büyük bir avantajla döndü. Ancak bu futbolla ilerideki dönemlere daha güçlü rakiplere karşı şansı zayıf.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

9 Ağustos 2022 Salı

Burası Fenerbahçe!

28 Temmuz 2022 Perşembe

Kaleci farkı

21 Temmuz 2022 Perşembe

Geride alternatif yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Kadıköy'de festival havası

5.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022