• 2 Nisan 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 2 Nisan 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Alkışlarım kalecilere

Paylaş

Karabük alt sıralardan kurtulup rahatlamak için, Fenerbahçe ise Avrupa kupalarına katılmak için sahaya çıktı. İki takımın da dün akşamki arzusu maçtan 3 puanla ayrılmaktı. Enteresan olan ilk 11'lerde iki takımın da 8 yabancının yanı sıra 3 Türk futbolcuyla sahaya çıkmasıydı. 

Hemen şunu söyleyeyim ki dün akşam sahanın en iyi iki adamı ev sahibi Karabükspor'un kalecisi Ahmet ile konuk takım Fenerbahçe'nin kalesini koruyan Fabiano'ydu. Bilhassa ilk yarı boyunca Ahmet, yan toplardaki ceza sahasına hakimiyeti ve pozisyonları çizgi üzerinde takip etmesiyle Fenerbahçe'nin defanstan ve orta sahadan gelen uzun paslarına yerinde müdahaleler yaptı. Bu açıdan gecenin adamıydı. Fabiano'nun ise 10 dakika arayla Ceyhun ve Serdar'ın kafa şutlarını uzun boyunu uzatarak kurtarışları belki de maçın kırılma noktalarıydı. 

İlk yarı Sarı-Lacivertliler'in oyuna hakimiyeti ile geçmiş ancak ikinci yarı bu görüntüler tam tersine dönüşmüştü. Şener'in oturması ve Van der Wiel'in ilk 11'de oynaması herhalde bir pazarlama taktiğiydi. Tıpkı Aatif ve Van Persie gibi. Bana göre Fenerbahçe'nin sahada en formsuz adamlarının başında gelen Van Persie'nin dün akşam en iyi yaptığı şeylerden biri ofsayta düşmesi, diğeri de buluştuğu birkaç topu dışarı atmasıydı. Ancak maçın son dakikalarında akıllı plase vuruşuyla 3 puanı takımına kazandırdı. 'Yıldızlar kötü de olsa takımına maç kazandırır' olgusunu bir kez daha bizlere gösterdi. 

İleri üçlüdeki Lens'i ilk yarının başında Latovlevici, sakatlanıp çıktıktan sonra da Poko bu futbolcunun kimliğini iyi analiz etmiş olsa gerek ki topla döndürmeyip, anında pres yapmış ve Fenerbahçe'nin ataklarını önlemeye çalışmışlardı. Ama ne olursa olsun bir gerçek var ki Lens, Fenerbahçe'de bizlere heyecan katan bir numaralı futbolcu. 

Alper'in çalışkanlığı, Mehmet'in akıllı futbolu ve tecrübesi birleştiğinde takıma olan faydasının arttığını gördük. Ancak Bülent Yıldırım nedense sarı kartlarında Karabüksporlu futbolculara olan cesaretini, Fenerbahçeli futbolculara karşı gösteremedi. Eğer Kjaer'in oyunun en başında yerdeyken rakibini çekmesine sarı göstermiş olsaydı, ilk yarının sonlarında Danimarkalı oyuncu ikinci sarı karttan kırmızıyı rahat görürdü. Tıpkı Skrtel'e ikinci yarının ortalarında gösteremeyip, son dakikalarda gösterdiği sarı kart misali. 

Evet Fenerbahçe kazandı ama gerçekçi olursak futbol adına bizleri mutlu etmedi. Volkan Şen, Moussa Sow değişikliğinde ise Advocaat'ın Volkan'ı sakatlandığı için değil, takım oyununa uyum sağlamadığı için çıkarttığını tahmin ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021