• 15 Ocak 2017 Pazar 02:00
  • |
  • 15 Ocak 2017 Pazar 02:00

YAZAR

Engin Verel

Alkışlar Sabri'ye

Paylaş

Galatasaray'ın ilk 11'ine baktığım zaman 'Şaşırmadım' dersem yalan olur. Orta sahanın sağında affedilse de cezalı Yasin'in yerine Sabri, diğer cezalı Bruma'nın yerine ise yedek orta saha Josue oynuyordu. Yedeklere baktığım zaman ise bir kez daha şaşırdım. 3 kalecinin sakatlanmasıyla son anda kaleye geçen Muslera'nın dışında yedeklerin başında dördüncü kaleci genç Batuhan vardı. Batuhan'a eşlik eden Birhan, Berk İsmail ve Kerem'i gördüm. Belki yarının kurtarıcıları olabilirler ama bugün Galatasaray'a katkıda bulunacak isimler değiller. Yeni transferler Ahmet Çalık ve Rodrigues'in olması, insanın aklına ister istemez şu soruyu getiriyordu: "Neden bu futbolcular alındı?" Hele hele bu 7 kişi içinde Podolski'yi de görünce Galatasaray'da işlerin nasıl gittiğinin bir bilmece olduğunu anlıyorsunuz. 

Gelelim maça. Oynar gibi yapıp, oynayamayan Galatasaray'ın en önemli yanlışları sağ ve sol kanattan ve orta alandan yapılan ortalarda topu golcü Eren'le buluşturmaları gerekirken, kaleci Serkan ve Konya defansını çalıştırırcasına orta yapıyorlardı. Bu ilk yarı boyunca ne Galatasaray seyircisine ne de teknik heyetine bir heyecan verdi. 

Aykut Kocaman ise Galatasaray'ı ilk 5-10 dakikada çözmüş, ataklarını Galatasaray'ın sağında Linnes ve Sabri gibi defans oyuncularının bulunduğu kanattan değil, sol kanadından yani kendini defans değil de sol açık zanneden Carole üzerinden geliştiriyordu. Buradan çökertmeyi düşündüğü Galatasaray'a karşı ilk yarı boyunca mevkiinde göremediğimiz Carole tarafından 3 net gol pozisyonu bulup, Bajic ve Skubic ile kaçıran taraf olmuştu. 

Josue'nin genelde Sneijder'ın yanında oynayarak sol alanı boş bırakmasını fırsat bilip, ileriye çıkan Carole, gerçek işinin defans olduğunu unutmuş ve hatalar zinciriyle belki de ilk yarıda takımının farklı geri düşmesine sebep olabilecek bir ortam oluşturmuştu. 

İlk yarıda Galatasaray'ın tek bir şutunun olması da Konyaspor defansının işini ne kadar iyi yaptığının en güzel göstergesiydi. 

Riekerink geç de olsa Josue'nin Galatasaray'ın sol kanadını bozduğunun farkına varıp, ikinci yarı Rodrigues'i Carole'ün önüne monte ederek Konya’nın ilk yarıdaki üstünlüğünü önledi. Keşke Eren, Podolski değişikliğini de daha önce yapsaydı. 

Sahanın yıldızı hem ofansif hem defansif futboldan güzel örnekler veren, takımın en çok şut çeken ve sağ kanadı tek başına yönlendiren Sabri'yi ayakta alkışlıyorum. Ama Muslera'yı da Skubic'in pozisyonunda belki artı 2 puan kazandıran kurtarışını da unutmamak gerekir. 45 dakikalık Rodrigues'in doğru transfer olduğunu söylemeye hacet yok. Bana göre Bruma'yla beraber Galatasaray iki kanat adamıyla ikinci yarı birçok takımın canını yakacaktır. 

Maçın hakemi Mete Kalkavan'a gelirsek, onu da tebrik etmek isterim. Uzun zamandır hatalar zincirine bağlı olan hakemlerimizin dönüşü oldu. Dün akşam bu zinciri kırıp hatasız yöneten Mete'ye tam not verirken, Ali Çamdalı'nın arka arkaya iki sarıdan kırmızı gördüğü pozisyonda Konyaspor taraftarı maçın hakemini değil, kendi futbolcularını ıslıklamaları gerekirdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022