• 10 Aralık 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 10 Aralık 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Engin Verel

Alkışlar Aslan'a

Paylaş

Fatih Hoca maçtan önce, "Kaybetmemek için oynarsak, kaybederiz. Kazanmak için oynayacağız. Ama baskılı başlayacağını düşündüğümüz Lazio'ya karşı önlemlerimizi aldık" açıklaması yapmıştı.

Ama dün maç başladığında gördük ki, grup birinciliği için galibiyete daha çok ihtiyacı olan Lazio, Galatasaray'dan daha temkinliydi. İtalyanlar özellikle savunmada hiç risk almadan, fırsat golü kovalamaya çalıştı.

Buna karşın Galatasaray daha cesur ve topa hakim olan, rakibinin üzerine giden ve savunmayı zorlayan taraf olarak dikkat çekti.

Fatih Terim'in ilk 11'de Diagne tercihi çok yerindeydi. Fizik gücüyle çok iyi işler yaptı. Orta sahaya kadar gelip, hem rakibin dönen topları almasını engelledi ya da rahatsız etti hem de topu kapamasa da aldığı faullerle oyunun akışını kendi takımı lehine değiştirdi.

Aynı şeyi Balel için de söylemem lazım. Ben ilk yarıdaki performansıyla Babel'i çok beğendim. Zaman zaman savunmaya kadar gelen ve Lazio'ya karşı defansın yardımcısı olarak ön plana çıkan Babel, oyun aklı olarak da Feghouli'nin asistanı gibiydi.

Galatasaray ilk yarıda Kerem ve Diagne'yi savunma arkasına kaçırıp, gol bulma umutlarını kovalarken, Lazio daha çok duran toplara bel bağlamıştı. Bu yüzden de Galatasaray ceza sahasına yakın yerlerde sürekli kendilerini yere atarak faul almaya çalıştılar. Çoğunlukla da İspanyol hakem bu pozisyonlarda Lazio lehine düdük çaldı.

Maç ilk yarıda bu minvalde cereyan ederken, iki takımın da ilk 40 dakikada çok dişe dokunur, "Bu da kaçar mı?" diyebileceğimiz pozisyonu yoktu. İlk yarının son 5 dakikasında ise önce Galatasaray öne geçme şansını kullanamadı, sonra Lazio da nazire yaparcasına net bir fırsatı dışarı attı.

Golsüz biten ilk yarının en önemli mesajı şuydu: Lazio ikinci yarıda daha çok risk alacak ve liderlik için 'Ya hep ya hiç' dakikaları oynayacak. Kuşkusuz yılların tecrübesi Fatih Terim de bu mesajı alıyordu. Galatasaray ikinci yarıda oyunu ne kadar dengede tutabilirse, o kadar avantajlı olacaktı.

İkinci yarıda her şey Galatasaray'ın istediği gibi gidiyordu. Bana göre Fatih Terim'in, Diagne'yi oyundan alması yanlıştı. Lazio'nun risk alacağını ve Kerem'le hızlı hücum yapacağını kurguladı ama Diagne'nin hücumdaki etkisini unuttu. Nitekim 70'ten sonra Lazio savunması daha çok öne çıkmaya başladı. Haliyle Galatasaray kalesinde de daha etkili oldular. Ancak bu gecenin en kritik konusu, İtalya'dan puanla dönmekti. Galatasaray bunu başardı ve grup lideri olarak çıkıp, Türkiye'nin yüz akı oldu. Alkışlarımızı Avrupa Aslanı'na gönderirken, spanyol hakemin kötü yönetimini de bir kenara not ettik. Fatih Hoca'nın maçtan önce Avrupa hakemleri hakkında söylediği olumlu şeylere inat, İspanyol resmen saçmaladı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

23 Ocak 2022 Pazar

Zümrüd-ü Anka gelse...

20 Ocak 2022 Perşembe

Ağlanacak halinize...

16 Ocak 2022 Pazar

Geçiş dönemi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022