• 6 Ağustos 2018 Pazartesi 01:12
  • |
  • 6 Ağustos 2018 Pazartesi 01:12

YAZAR

Engin Verel

Ah Gomis vah Gomis

Paylaş

Süper Kupa finalinde kağıt üzerinde favori Galatasaray’dı. Fatih Terim’in 400. maçıydı ve tribünlerde Sarı-Kırmızılı taraftarların büyük bir üstünlüğü bulunuyordu.
Final bunlarla başlarken Galatasaray’ın defans hattındaki büyük problemler hemen göze çarptı. Akhisar kapanırken, kontrataklarla fırsat kovaladı. Bunu gerçekleştirmesi için de Sarı-Kırmızılı futbolcuların hata yapması gerekiyordu.
Beklediğini de özellikle ilk yarıda buldu. Hücumda basit top kayıpları yapan Galatasaray, defansında büyük sıkıntılar yaşadı. 
Topla oynamada büyük üstünlükleri olmasının sebebi ise Akhisar’ın buna müsade etmesiydi. Oyun anlayışları, iyi savunma ve ani çıkışlar üzerine kuruluydu.
Seleznyov ilk 45 dakikada 1 gol bulurken, 1 şutu da direkten döndü. 
Cüneyt Çakır’ın VAR’a başvurduğu pozisyon ise futboldaki tartışmaları hiçbir sistemin bitiremeyeceğinin bir kanıtıydı.
G.Saray cephesi, Dany’nin son adam Rodrigues’i düşürdüğü için kırmızı kart görmesi gerektiğini düşünürken, sahada Çakır, VAR’da Bülent Yıldırım ve Barış Şimşek, sarı kart üzerinde uzlaştı!
İkinci yarı başladığında da işler pek değişmedi. Akhisar fırsat kolladı ve aslında mücadeleyi koparacak fırsatları da buldu.
Fatih Terim, yaptığı oyuncu değişiklikleriyle bütün riskleri aldı.
Bunun sonucunda da Galatasaray aradığı golü buldu. Geçen sezonun yıldızlarından Nagatomo’nun asistinde Eren akıl dolu bir vuruş yaptı.
90 dakikanın geneline bakıldığında futbol anlamında çok da keyif veren bir mücadele izlemedik.
Bunda henüz sezon başı olması ve takımların tam anlamıyla oturmamasının payı büyük. Ancak bireysel olarak birkaç kaliteli hareket izlemek isterdik.
Galatasaray’da Belhanda’nın kötü gidişi yeni sezonda da devam edecek gibi duruyor. Gomis 120 dakika sahada kaldı, akıllarda yer eden tek bir pozisyonu yok.
Rodrigues aynı şekilde zaman zaman parladı ama etkili olamadı. Kaçırılan pozisyonlara bakıldığında Akhisar’ın önde olduğu görülüyordu. Ancak 120 dakika bile iki takımın eşitliği bozmasına yetmedi.
Penaltılara geçildikten sonra artık konuşulacak fazla bir şey kalmıyor.
Gününde olan taraf, istediğini alıyor. 
Ancak dün için ekstra bir durum vardı. Geçtiğimiz sezon ligde üst üste penaltılar kaçıran Gomis, finalde de geleneği bozmayınca, kupaya uzanan Akhisar oldu. Ege temsilcisini tarihi başarısından dolayı tebrik etmek gerek. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Ekim 2021 Cuma

Gitmeyin daha iyi

18 Ekim 2021 Pazartesi

"Şansalan"lar bunlar!

9 Ekim 2021 Cumartesi

Değişen bir şey yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021