• 26 Mart 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 26 Mart 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Aferin çocuklar

Paylaş

Böyle maçlar beni her zaman korkutmuştur. Zira inanmışlık, adanmışlık ve yüksek motivasyonun da etkisiyle küçük takımların, büyük şansları olur... Futbolu çekici yapan da budur aslında. Maçtan önce bunları düşünürken, "Bu defa da futbol şansı bize gülsün" temennisiyle milli heyecana start verdim. Ermenistan, basından takip ettiğimiz kadarıyla yeniden yapılanan bir takım. Ama Türkiye'nin dengi değil. Yine de Ermeniler'in mevzuyu 'Milli meseleye' dönüştürdüğünü ve varını yoğunu ortaya koyacağını biliyorduk. Biz de tecrübe açısından iyi bir durumda olsak da henüz bu atmosferlerden etkilenmeyecek kadar deneyim sahibi değiliz. Nispeten genç bir takımımız var ve stres katsayısı yüksek maçlarda olmadık hatalar yapabiliyoruz.

Nitekim Ermenistan karşısında da böyle oldu. Bir kontra, bir feyk, bir orta ve kendi kalemize gönderdiğimiz serseri top. Doğrusu oyunu oturtmaya başladığımızda yediğimiz gol ve gelen moral bozukluğu organize olmamızı daha da geciktirdi. Birkaç organize atağın, birkaç tehlikeli pozisyonun, rakibi panikleteceğini biliyorduk ama bir türlü bunu yapamıyorduk. Orkun'un uzaktan attığı gole kadar sadece Merih'le bir tehlikeli pozisyon bulduk, onu da kalecinin üzerine vurduk. İlk yarının kalan bölümünde de sahada Türkiye'nin hakimiyeti vardı. Ama yakaladığımız galibiyet fırsatlarını kullanamayıp, soyunma odasına beraberlikle gittik. Bu devrede Hakan Çalhanoğlu önderliğindeki orta sahamızın oyunu çok iyi organize ettiğini söyleyemem. 3 sarı kartla girdiğimiz soyunma odasından daha iyi bir ikinci yarı taktiğiyle dönmek umuduyla çay molası verdik.

Kuntz ikinci yarıya Merih Demiral ve Cenk Tosun'u kenara alıp, Salih Özcan ve Kerem'i sahaya sürerek başladı. Cengiz, Enes, Hakan'la bulduğumuz pozisyonlar adeta gelecek golün habercisiydi. Ama kontralar da can sıkıyordu. Her topu aldığında Ermeni oyuncuların sert müdahalesiyle kendini yerde bulan Enes 64'te bütün tekmelerin acısını çıkarttı. Kerem Aktürkoğlu ile bulduğumuz ikinci gol, futbol okullarında ders niteliğinde bir zeka ürünüydü. Enes'in zekası, Kerem'in çabukluğu ile birleşince skor tabelası da lehimize değişti. Ozan'ın ikinci yarıdaki hataları, "Futbol basit oyundur, zor olan onu basit oynamaktır" diyen Cruyff'u hatırlattı bize. Çağlar'ın çok kritik müdahalelerinin de galibiyette büyük payı olduğunu teslim edelim. Mert Günok'a de özel bir tebrik... Eksileri giderip, artıları büyütmek elbette Kuntz'un işi. Zor bir maçtı, iyi başlamak önemliydi. Biz de bunu başardık. Darısı Hırvatistan maçına...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Haziran 2024 Salı

REKABETTE ASALET ŞART!

2 Haziran 2024 Pazar

Kaybeden Fenerbahçe Sportif A.Ş'yi yönetsin

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Böyle sezona böyle final yakışırdı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Güzel oyun, iyi başlangıç

19.06.2024

Engin Verel

REKABETTE ASALET ŞART!

11.06.2024

Alen Markaryan

Videonun içeriği de piyasaya sürülüş saati de yanlıştır...

18.06.2024

Kenan Karcı

Tabelaya aldırmayın

11.06.2024

Mustafa Sapmaz

Kebap haçapuriden iyi

19.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Müthiş başladık

19.06.2024