• 25 Mart 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 25 Mart 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Engin Verel

2022'ye de gideriz!

Paylaş

2022 Dünya Kupası eleme grubundaki ilk maçımızda Avrupa futbolunun üst düzey takımlarından Hollanda'yı ağırladık.

9 futbolcumuz İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya'da oynuyor. Eskiden bir futbolcumuz yurt dışında oynasa parmakla gösterirdik. Şimdi artık Türk futbolu da batıya açılmış, Avrupa'laşmış.

Uzun yıllardır Milli Takımımızı bu kadar istekli, arzulu görmemiştim. Ve bilhassa ilk yarı Şenol Güneş'in taktik anlayışını, sahada kusursuz olarak uyguladılar. İlk yarı dedim de, ikinci yarının hemen başında Hakan'ın uzaktan jeneriklik şutu ile rakip kaleye üçüncü şutu çekmiş ve üçüncü golü bulmuştuk. Tamam gecenin adamı Burak'ın ilk golünde top rakipten sekmiş olabilir, ikinci golü penaltıdan bulmuş da olabilir. Ama tam maç bitti derken, bu maçı ben kurtaracağım dercesine attığı süper frikiği ayakta alkışladık.

Gecenin diğer adamı ise ön libero Okay'dı. Hem penaltıyı yaptırmış hem de rakip tek kale oynarken gol çizgisinden rakibin topunu çıkarmıştı.

Genelde bakıldığında Hollanda'nın her konuda bizden daha üstün futbol oynadığını inkar edemeyiz. Ama futbol öyle bir oyun ki; çok top gezdirmek değil akıllı kapanıp, gol pozisyonlarını değerlendirenin yanında oluyor.

Dörtlü defansımızda Zeki, Ozan, Çağlar ve Umut'un defansif uyum içinde oluşları ufak tefek hataların dışında mükemmeldi. Ancak skor 3-0 olmasına rağmen orta sahadaki Ozan ve Yusuf'un düşmesiyle Hollanda yapmış olduğu değişiklerle tam anlamıyla bizi kendi sahamıza hapsetti. Ve neticesinde geliyorum diyen goller geldi ve iki dakikada 2 gol yiyerek maçı zora soktuk.

Açık söyleyeyim 5 dakika içinde Burak'ın golü olmasaydı belki de Hollanda karşısında çok avantajlı bir skor yakalamamıza rağmen kazanamayabilirdik. Şenol Hoca da değişikliklerde geç kaldı. Ancak 2 dakikada 2 gol yemeyi o da beklemiyordu.

Takım kaptanı Burak Yılmaz'ın maç öncesi "Biz kimseden korkmuyoruz" demesi doğru olabilir ama bazen de korku başarı kapısını açan anahtar olur. Bunun da en güzel örneği 3-2'den sonra hem futbolcuların hem de Şenol Güneş'in maçı kaybetme korkusu ile yapılan doğrular oldu. Her şeye rağmen Hollanda'ya karşı alınan 4-2'lik tarihi skoru ayakta alkışlıyor, bundan sonraki maçlarda da başarı diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Nisan 2021 Salı

Galibiyetten öte...

09 Nisan 2021 Cuma

Mangala mı gittiniz?

06 Nisan 2021 Salı

İyi ama yetmez…

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Galibiyetten öte...

13.04.2021

Alen Markaryan

Kirli bir camın arkası

13.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021