• 15 Şubat 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 15 Şubat 2021 Pazartesi 11:32

YAZAR

Aydın Türkmen

Yunan'dan Mısırlı'ya

Paylaş

Hayatın altın kuralıdır... Sıradışı şartlarda sıradışı refl eksler gösterenler ancak başarıya ulaşır...

Dün öyle sıra dışı bir gündü! İstanbul'da saatlerce yağan kar, Türk Telekom Stadyumu'nun zeminini balçığa vermişti. Bugüne kadar hep pas oyunuyla sonuca gitmeye çalışan Galatasaray için en istenmeyen durumdu. Üstelik liderlik yarışındaki ezeli rakibi bir gün önce "gıcır gıcır" sahada 3 puanı cebine koymuştu ve bu da ister istemez bir psikolojik baskı yaratıyordu.

Fatih Hoca böyle sıradışı şartlarda ilk refleksini 11'i kurarken yaptı ve Luyindama, Etebo, Babel, Ömer Bayram gibi fizik gücü yüksek isimleri oyun kurgusuna monte etti.

Maçın başlama düdüğüyle birlikte takım, "Saha tarlaya dönmeden bir gol atalım" dercesine oyuna baskın başladı. Kasımpaşa, baskıyı saha şartlarının aksine pasla kırmaya çalışınca kalesinde peş peşe gol pozisyonları gördü.

Maçın kuşkusuz en dikkat çeken ismi Mostafa Mohamed'di.

Mısırlı, topa çıktığında adeta rakip ceza sahasını "uçuşa yasak bölge" ilan ediyor... Kazanmadığı, ayakta kalmadığı pozisyon yok gibi. Bu ısrarı Galatasaray için hep ikinci bir hamle şansı doğuruyor, dün de Kerem Aktürkoğlu'nun golü böyle bir ikinci şans topuyla geldi. Elbette ilk 11'in hakkını fazlasıyla veren Kerem'in hızı ve fırsatçılığının goldeki payı büyüktü. Kerem, sahada kaldığı süre boyunca gösterdiği performansıyla adeta, "Hocam artık bana daha çok süre ver" dedi.

İlerleyen dakikalarda Galatasaray'ın ilk golü bulmak için neden bu kadar istekli olduğu da anlaşıldı... Özellikle sahanın belli bölümlerinde top sürülemez hale geldi. Oyun klasik anlamda futboldan çok, uzun topların ceza sahalarına gönderildiği, dönen topların da şuta dönüştürülmeye çalışıldığı bir oyuna dönüştü.

Fatih Hoca, bir refleks daha gösterip, bu kez hem topu tutan hem de uzun topları isabetli kullanan Belhanda, Emre Akbaba, Donk, Yedlin gibi isimleri sahaya sürdü.

Onyekuru tercihi ise tam da penaltı pozisyonunda olduğu gibi bir amacı hedefl iyordu. Öylesi bir sahada, hızlı bir futbolcu gol atamasa da penaltı yaptırabilirdi. İkinci şık oldu, Mohamed attı.

Şampiyonluk senesinde Mitroglou'nun 90+4'te Akhisar'a attığı gol sezonun en kritik golüydü... Bu sezon sonunun en kritik maçı ve golü de bu olur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022