• 6 Eylül 2022 Salı 07:00
  • |
  • 6 Eylül 2022 Salı 07:00

YAZAR

Aydın Türkmen

"Yerli" sorunu ve Boey

Paylaş

Okan Buruk, 4 haftada 2 gol atabilen takımıyla ilgili teşhisi yanlış koymuş olacak ki, ligin namağlup takımı Gaziantep'e karşı Seferovic'in yerine Gomis'i ilk 11'e yazmıştı. Oysa yeni sezonun ilk düdüğünden beri Kerem Aktürkoğlu ve Yunus'un performansı, takım oyunundaki eksiklikleri en büyük sorun olarak gözüküyordu.

Ligin ikinci iç saha maçında tıklım tıklım dolu tribünlerin desteğiyle etkili bir başlangıç yapan Galatasaray'da yine sırıtan bölge kanatlardı. Özellikle de Kerem yaşananlardan tenkitlerden hiç ders almamışçasına etkisizdi ve etkili olacağına dair hiç olumlu sinyal vermiyordu.

Yunus da birkaç bireysel çıkışı dışında ondan farksız gözükmüyordu.

Onlara her maçında "Galatasaray'ın stoperi olur mu?" diye sordurtan Abdülkerim Bardakçı'nın savruk futbolu eklenince Gaziantep gibi fırsatçı bir takım için fırsatlar bulmak zor olmadı!

Ayağındaki topu akıllıca kullanmak yerine rastgele vurarak, takımının eksik yakalanmasına neden olan Abdülkerim'in 'fırsatlık' hatası, hızlı bir atakla Galatasaray kalesinde gole dönüştü.

Anında reaksiyon veren Galatasaray'ın golü her ne kadar şans gibi gözükse de, Boey'un direkten dönen topu, Oliveira'nın bomboş kaleciye isabetlediği kafası ve ön alandaki baskılı hali işlerinin değişeceğinin sinyali gibiydi. Ama bu kez de hesapları hakemin şapkadan çıkardığı kırmızı kart bozdu!

Abdülkerim takımını 10 kişi bırakırken, Okan Hoca ikinci yarı için matematik hesapları yapmaya başlamıştı bile! Zira ortada bir 8+3 garabeti vardı...

Zaten Kerem'i, Yunus'u hatta Abdülkerim'i 'vazgeçilmez' hale getiren, rotasyonu yaparken performansı değil de kimliğini sorgulayan bu garabetti!

Kâğıt üzerindeki tek alternatif vardı ve Okan Hoca devre arasında Kerem'i çıkarıp, stopere Emin Bayram'ı alarak gereğini yaptı.

10 kişilik Galatasaray çok daha etkili bir futbol ortaya koydu... Mertens, Torrerira, Boey, Oliveira'nın daha fazla sorumluluk alan oyunu bu farka neden olurken, Sarı Kırmızılılar çok net pozisyonlar da buldu. Oliveira'nın direkten dönen şutu, müthiş bir pas organizasyonunu sonunda Mertens'in kazandığı penaltı güzel oyunun getirileriydi.

Gomis, penaltıyı gole çevirse çok daha önce bitecek maç, 90+'da gecenin yıldızı Boey'un taşıdığı harika topun Seferovic ile buluşmasıyla müthiş bir geri dönüş hikayesine evrildi.

Bu galibiyet kritik ve çok önemliydi.... Ancak 5 haftanın sonunda Galatasaray için ciddi bir 'yerli' sorunu ortada duruyor! Üstelik Okan Hoca bu soruna yönelik akılcı bir çözüm bulmazsa, kendisi de sorunun bir parçası olacak gibi gözüküyor...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Haziran 2024 Çarşamba

Güzel oyun, iyi başlangıç

5 Haziran 2024 Çarşamba

Acil cevap lazım!

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Sonunda iyiler kazanır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Güzel oyun, iyi başlangıç

19.06.2024

Engin Verel

REKABETTE ASALET ŞART!

11.06.2024

Alen Markaryan

Videonun içeriği de piyasaya sürülüş saati de yanlıştır...

18.06.2024

Kenan Karcı

Amigo deyip geçmeyin...

20.06.2024

Mustafa Sapmaz

Kebap haçapuriden iyi

19.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Müthiş başladık

19.06.2024