• 24 Kasım 2020 Salı 08:00
  • |
  • 24 Kasım 2020 Salı 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Test pozitif!

Paylaş

Luyindama ve Falcao’nun sakat, Arda, Babel ve Omar’ın Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı bir dönemde konuk Kayserispor’du. Fatih Hoca, 7 haftada 6 puan toplayan ve ligin ‘en az net gol pozisyonu’ üreten takımıyla karşılaşmanın da etkisiyle yeni bir kadro ve oyun tarzını test etti.

Geçen yıl defansın sigortası olan Donk, Marcao ile göbeğe geçerken, sezonun şu ana kadar ki en iyi ismi Taylan biraz daha öne çıkma fırsatı buldu. Bu da geçtiğimiz 8 haftanın aksine topun çok daha hızlı ileri taşınmasını sağladı.

Belhanda’nın görevini üstlenen Feghouli’nin sorumluluk alan oyununa, Emre Kılınç ve Emre Akbaba’nın futbol zekaları ile Linnes ve Saracchi’nin enerjileri eklenince ortaya sezonun en etkili Galatasaray’ı çıktı. Önde kurulan savunma, blok halinde dar alanda oynanan oyun ve hız Galatasaraylıları heyecanlandıracak cinstendi. Bir ara topla oynama yüzde 78’e yüzde 22’ydi ve isabetli pas oranı da yüzde 89’du.

Tabii bunda Kayserispor’un oyun anlayışının da etkisi büyüktü. Diğer rakiplerin aksine önde baskı yapmak yerine alan savunmasıyla Galatasaray’ı karşılamaya çalışınca sıklet farkı doğrudan sahaya yansıdı. Konuk ekip bu süreçte kaleci Lung’un sıradışı performansıyla oyuna tutundu. 10 kişi kalması, golü yemesi ve sahadaki etkisiz oyununa rağmen futbolun cilvesi denilebilecek bir pozisyonla golü bulan Kayserispor, 28 dakika boyunca eksik bir takım ne yapması gerekirse onu yaptı.

Galatasaray’ın başta övdüğümüz futbolu, beraberlik golünden sonra panik oyununa dönüşünce, ataklar Kayserispor settini aşamadı. Her ne kadar özellikle 60 dakika oynanan futbol tatmin etse de Galatasaray adına kritik ve dramatik bir puan kaybı oldu. Umarım bu kayıp ileride çok aranmaz!

Bu arada, Terim’in test ettiği bu ilk 11’de benim açımdan en dikkat çekici isim Oğulcan Çağlayan’dı. Kadro krizlerinin yaşandığı bir dönemde yeteneği ve gençliğiyle aşı olabilecek bir isim olarak görüyordum ve o gözle izledim. Ama Oğulcan ilk 11’in en etkisiz ismi olarak bu şansı iyi kullanamadı. Buraya not etmek istedim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2021 Pazartesi

Demek ki neymiş!

20 Eylül 2021 Pazartesi

"Hakimiyet" gecikince

17 Eylül 2021 Cuma

Bir galibiyetten çok daha fazlası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bacağının arkasını tutanın maçtan çıkacağı bir takım değil bu!

28.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021