• 10 Ocak 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 10 Ocak 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Sol kroşe!

Paylaş

Galatasaray deplasmanında en son isteyeceğiniz şey eminim 27. saniyede gol yemektir… O da dün Gençlerbirliği’nin başına geldi. Bir şans golü değildi. Hazırlanışı, son vuruşuyla hatta maçın başrolündekilerle ilgili ipuçları veren fragman niteliğinde özel bir goldü.

Şüphesiz o golde imzası bulunan Arda Turan, Emre Taşdemir ve Diagne maçın öne çıkan isimleriydi. Gelin Konya maçı sonrası farkı yaratan ‘fark’a yakından bir bakalım…

■ Çok çalışan ama bir türlü son dokunuşu yapamayan Saracchi’nin yerine 11’de sahaya çıkan Emre Taşdemir müthiş bir performans sergiledi. Enerjisi hiç tükenmedi, passa pas, ortaysa orta… Belki de Saracchi’nin bütün sezonda yaptığını bu maçta yaptı.

■ Sol açık bu hafta Arda Turan’a emanetti. Emre’yle yakaladığı uyum sayesinde o kanadın makine gibi işlemesini sağladı. Konya’da neredeyse soldan isabetli orta yapılmadan bitmişti maç.

■ Diagne, ‘penaltı golcüsü’ diyenlere inat bir oyun ortaya koydu. Orta sahaya gelip, top aldı, rakip eksiltti. Defansı peşine taktığı için Belhanda, Oğulcan, Emre Akbaba gibi isimlere koridor açtı. lk goldeki vuruşu bir golcüye yakışır cinstendi.

■ Luyindama-Donk ikilisinin yerini Marcao-Donk almıştı. Ki zaten bu oyun sisteminde Marcao-Donk varken başka bir alternatif düşünmek fanteziden ibaret. Geçen hafta Luyindama’nın yaptırdığı penaltı ile bu hafta Marcao’nun topu Soner’in önünden aldığı pozisyonu izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

■ Bunlar dışında Taylan Antalyalı her zamanki gibiydi, Belhanda yine ‘canının istediği’ bir maçta, yeteneklerini sergiledi, attığı gollerdeki vuruşları da enfesti.

■ Gençlerbirliği açısından genç kalecinin tecrübesizliği ve şanssızlığı, gol silahı Sio’nun yokluğu ve erken gelen goller gardın düşmesine yol açtı. Bu da Galatasaray’ın maçı istediği gibi oynamasını ve farka gitmesini sağladı.

Önümüzdeki hafta rakip lider Beşiktaş! Cimbom, hem skor hem mantalite hem de oyun olarak istenilen moralle gidiyor derbiye… Bundan iyisi Şam’da kayısı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023