• 06 Aralık 2020 Pazar 08:00
  • |
  • 06 Aralık 2020 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Sistem takımı

Paylaş

Fatih Terim’in artık ideal olarak gördüğü bir oyun sistemi var. Etkinliğini son üç haftadaki maçlarda gördük ama anlaşılıyor ki etkinliğinin/seyir zevkinin derecesini oyuncularının performansları kadar rakiplerinin tarzı da belirleyecek.

Dünkü maçın analiziyle konuyu açmaya çalışayım;

Fatih Hoca, kazanan takımı bozmadı… Yani Donk’un dikine çıkma özelliğine güvenerek, neredeyse baştan sona 3-5- 2’yi andıran bir oyunu tercih etti.

Feghouli’yi kanattan kurtarıp daha merkeze çeken hamle dün de meyvelerini verdi. Emre Akbaba’nın nispeten düşük performansına rağmen Cezayirli’nin şampiyonluklardaki dokunuşlarını hatırlatan futbolu sistemde oluşacak olası boşluğu doldurdu.

Emre Kılınç’ın ve Oğulcan’ın klasik kanat gibi değil de daha çok içeri kat eden bir rol üstlenmeleri hem topun hızla ileri taşınmasını hem de ileri ucun daha kalabalık olmasını sağladı.

Emre Taşdemir ve Linnes’in kanatlardaki müthiş enerjileri sistemin dinamosuydu.

Tabii bir de Diagne’nin Falcao’ya nispet performansı var… Düşünün Babel’in yedeği Diagne’den defansa gelip top çıkaran, 50-60 metre top sürüp pas veren ve attığı goldeki gibi ekstra işler yapan bir Diagne’ye dönüşmüş durumda…

Buraya kadar işin Galatasaray lehine pozitif tarafları… Ama Hatayspor’un skor dezavantajına rağmen ilk dakikadan maç bitimine kadar sergilediği etkili futbolu iyi analiz etmek gerekir. Özellikle ikinci yarının başında rakibi üzerinde ciddi baskı kuran bir takım vardı sahada. Buna pozitif oyun anlayışları, bireysel yetenekleri kadar Galatasaray’ın sisteminin ilerisi için alarm veren handikapları da neden oldu. “Galatasaray 3-0 kazanmış, sen hala handikap peşindesin” diyebilirsiniz… Ama ben ‘erken uyarı’ görevimi yapayım, siz 3 puanın keyfini çıkarın…

1- Oyun kanat organizasyonlarının neredeyse tamamını sol ve sağ beke yüklüyor. Bu da ters toplarda defans dengesini bozan bir zaafa neden oluyor.

2- İleri uç zenginleşirken 2. bölgenin kaleye yakın bölümünde ciddi boşluklar oluşuyor. (Hatay bu boşlukları iyi kullandı, son vuruşlar hariç.) 

3- Hem göbekte hem kanatlarda ortaya çıkan bu zaaflar sicilleri pek iyi olmayan Luyindama, Marcao’nun toplu çıkışlarında ekstra risk yaratabilir. (Dün de Hatay benzer bireysel hatalardan 2 net pozisyona girdi.)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Ocak 2021 Perşembe

Maç 'orta'da bitti

18 Ocak 2021 Pazartesi

Denge bozulunca!

10 Ocak 2021 Pazar

Sol kroşe!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

21.01.2021

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Alen Markaryan

Bizden ayrılmayın

22.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

20.01.2021