• 6 Aralık 2020 Pazar 08:00
  • |
  • 6 Aralık 2020 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Sistem takımı

Paylaş

Fatih Terim’in artık ideal olarak gördüğü bir oyun sistemi var. Etkinliğini son üç haftadaki maçlarda gördük ama anlaşılıyor ki etkinliğinin/seyir zevkinin derecesini oyuncularının performansları kadar rakiplerinin tarzı da belirleyecek.

Dünkü maçın analiziyle konuyu açmaya çalışayım;

Fatih Hoca, kazanan takımı bozmadı… Yani Donk’un dikine çıkma özelliğine güvenerek, neredeyse baştan sona 3-5- 2’yi andıran bir oyunu tercih etti.

Feghouli’yi kanattan kurtarıp daha merkeze çeken hamle dün de meyvelerini verdi. Emre Akbaba’nın nispeten düşük performansına rağmen Cezayirli’nin şampiyonluklardaki dokunuşlarını hatırlatan futbolu sistemde oluşacak olası boşluğu doldurdu.

Emre Kılınç’ın ve Oğulcan’ın klasik kanat gibi değil de daha çok içeri kat eden bir rol üstlenmeleri hem topun hızla ileri taşınmasını hem de ileri ucun daha kalabalık olmasını sağladı.

Emre Taşdemir ve Linnes’in kanatlardaki müthiş enerjileri sistemin dinamosuydu.

Tabii bir de Diagne’nin Falcao’ya nispet performansı var… Düşünün Babel’in yedeği Diagne’den defansa gelip top çıkaran, 50-60 metre top sürüp pas veren ve attığı goldeki gibi ekstra işler yapan bir Diagne’ye dönüşmüş durumda…

Buraya kadar işin Galatasaray lehine pozitif tarafları… Ama Hatayspor’un skor dezavantajına rağmen ilk dakikadan maç bitimine kadar sergilediği etkili futbolu iyi analiz etmek gerekir. Özellikle ikinci yarının başında rakibi üzerinde ciddi baskı kuran bir takım vardı sahada. Buna pozitif oyun anlayışları, bireysel yetenekleri kadar Galatasaray’ın sisteminin ilerisi için alarm veren handikapları da neden oldu. “Galatasaray 3-0 kazanmış, sen hala handikap peşindesin” diyebilirsiniz… Ama ben ‘erken uyarı’ görevimi yapayım, siz 3 puanın keyfini çıkarın…

1- Oyun kanat organizasyonlarının neredeyse tamamını sol ve sağ beke yüklüyor. Bu da ters toplarda defans dengesini bozan bir zaafa neden oluyor.

2- İleri uç zenginleşirken 2. bölgenin kaleye yakın bölümünde ciddi boşluklar oluşuyor. (Hatay bu boşlukları iyi kullandı, son vuruşlar hariç.) 

3- Hem göbekte hem kanatlarda ortaya çıkan bu zaaflar sicilleri pek iyi olmayan Luyindama, Marcao’nun toplu çıkışlarında ekstra risk yaratabilir. (Dün de Hatay benzer bireysel hatalardan 2 net pozisyona girdi.)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Bir çuval incir berbat oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022