• 13 Eylül 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 13 Eylül 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Sinyaller iyi de...

Paylaş

Trabzonspor deplasmanı Fatih Terim'in nasıl bir oyun tarzıyla oynayacağına dair ilk olumlu sinyallerin verildiği maç olarak kayda geçti.

Skordan bağımsız söylüyorum.

Bir kere hoca, takımı gençleştirmiş olmanın ilk avantajlarını görmeye başladı. Maçın başlama vuruşuyla birlikte üçüncü bölgede de birinci bölgede de pres yapan bir Galatasaray vardı. Bu da dönen topların Galatasaray'da kalmasını sağladı. Sağa sola top çevirmek yerine topu dikine oynamayı tercih etmeleri de cabasıydı. Bunda tabii Cicaldau ve Morutan gibi topa hükmetmesini bilen iki ismin büyük payı vardı.

Kâğıt üzerinde favori Trabzonspor gibi gözüküyordu ama Galatasaray, etkili ve beklenmedik futbolunun ödülünü peş peşe 2 gol bularak aldı. Gollerde imzası bulunan Emre Kılınç'ın kanada alınınca ne kadar etkili olduğunu da böylece bir kez daha görmüş olduk.

Bu süreçte Bordo Mavili takım, bloklar arasında bağlantı kurmakta zorlandı. Galatasaray'ın presini kırmak için daha fazla pas yapmayı tercih eden takım, ilk yarı ciddi pas oranlarına ulaştı.

Son dakikalarda Luyindama'nın pozisyon hatası ve Bakasetas'ın akıl dolu hamlesi ile gelen gol Trabzonspor'un erkenden oyuna ortak olmasını sağladı.

İkinci yarıya, ilk 45 dakikanın belki de en iyi iki ismi Morutan ve Emre Kılınç'ın (sakatlık) yerine Babel ve Aytaç'ın alınmasının yarattığı şaşkınlık, Trabzonspor'un baskıyı artıran futbolu ve art arda gelen golleriyle hayal kırıklığına dönüştü.

Özellikle Bordo Mavililer'in ikinci golü öncesi pazara giden Yedlin ile aynı topa giren 3 defans oyuncusunun içler acısı hali ders niteliğindeydi. Fatih Hoca, bu pozisyonu antrenmanlarda tekrar tekrar izletmeli...

Velhasıl Galatasaray, Kasımpaşa maçının ardından bir kez daha 2-0'lık skor avantajını koruyamadı.

2-2'den sonra maç, orta sahaların tamamen bırakıldığı, her iki takımın da kolayca topu üçüncü bölgeye taşıdığı bir oyuna dönüştü.

Galatasaray da Trabzonspor da golü bulabilir, 3 puana kavuşan taraf olabilirdi ama olmadı.

Bu dakikalarda Trabzonspor'u oyunda tutan Nwakaeme ve Hamsik, Galatasaray'da ise Halil Dervişoğlu ve Cicaldau'ydu. Gerçekten dördü de çok özel yetenekler... Dünkü keyif veren mücadelenin altında kuşkusuz onların imzaları vardı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2021 Pazartesi

Demek ki neymiş!

20 Eylül 2021 Pazartesi

"Hakimiyet" gecikince

17 Eylül 2021 Cuma

Bir galibiyetten çok daha fazlası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bacağının arkasını tutanın maçtan çıkacağı bir takım değil bu!

28.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021