• 19 Aralık 2020 Cumartesi 08:00
  • |
  • 19 Aralık 2020 Cumartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Seri sonu

Paylaş

Fatih Hoca’nın 6 maçtır kaybetmeyen takımının en ciddi sınavıydı dünkü maç. Rakip, transferleri kadar, oynadıkları futbolla da dikkat çeken Fatih Karagümrük’tü. Oyunu dar alanda, bloklar halinde oynuyorlar, genç ve hızlı kanat oyuncularıyla da topu çok hızlı ileri taşıyorlar.

Dolayısıyla Galatasaray’ın ‘kazanan’ kadrosu ilk kez bu tarz futbol oynayan bir rakibe karşı sınav verdi. Ve daha önce handikap olarak gördüğüm, bunu da not olarak düştüğüm sıkıntıların hepsi sahaya yansıdı.

Emre Akbaba, Emre Kılınç, Oğulcan ve Feghouli’den oluşan orta saha Karagümrük’ün koşan orta sahasına üstünlük kuramayınca rakip Galatasaray’a ‘üstünlük’ kurdu. Çünkü top bir türlü öne gitmedi, Taylan’ın yükü çift yönlü olarak arttı, bu da defans zaafl arının ortaya çıkmasına neden oldu.

Hele de uzun sakatlık ve hastalık sürecinden sonra kendisine 11’de yer bulan Saracchi’nin eski formundan uzak performansı, savruk futbolu özellikle ilk yarıda o koridorun ‘yol geçen hanı’na dönmesine yol açtı.

İkinci yarının ilk saniyelerinde yenilen golde her ne kadar Linnes adamını kaçırmış gibi gözükse de, Saracchi’nin oldukça müsait pozisyonda ters kademeye girememesi çok daha kritik bir hataydı.

Galatasaray dönem dönem tempoyu artırarak dengeyi sağlamaya çalışsa da, 23 yaşındaki Senegalli Ndao’nun hızı, Aatif’ın oyun aklı, Sobiech’in fiziki üstünlüğü Sarı Kırmızılar’a bu fırsatı vermedi.

Maçın son bölümünde Sarı Kırmızılılar, en azından bir puan için oyun sistemini, taktiği bir kenara bırakarak yüklendi Karagümrük kalesine… Bu dakikalarda defansın göbeğindeki Donk da ikinci forvet olarak Diagne’nin yanına geçti. Oyun doldur, boşalta döndü…

Ve bu kaotik futbol anlayışında Galatasaray adına olabilecek en iyi şey oldu. Diagne’nin ağırlığı belki ilk kez işe yaradı ve 2-3 rakibinin arasından penaltıyı almayı başardı.

Yazı aslında “Maçı, Galatasaray adına kaybedilen 2 puan değil, kazanılan 1 puan olarak görüp, sistemin defansta yarattığı zaaflardan ders çıkarılmalı” cümlesiyle bitiyordu…

Ama Mevlüt Erdinç, 90+11’de kazanma arzusuyla oynanan o kaotik futbolun faturasını kesti. Şimdi o bir puan da yok, ama ders ortada duruyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022