• 6 Ağustos 2021 Cuma 00:40
  • |
  • 6 Ağustos 2021 Cuma 00:39

YAZAR

Aydın Türkmen

Ritim eksikse…

Paylaş

Uzun bir aradan sonra dün akşam Galatasaray'ı tribünden izleme fırsatı buldum. Açıkçası Aanholt, Boey, Berkan gibi yeni transferler ile Taylan'ın geri dönüşünün takım üzerinde yarattığı etkiyi görmek istiyordum.

Esasen tatsız bir anı olarak hafızalarımızdan silmek istediğimiz PSV karşılaşmalarındaki zafiyet bu isimlerin mevkilerindeki yetersizlikten kaynaklanmıştı.

Gerçi rakip ne PSV ayarında ne de Galatasaray ayarında bir takımdı. St. Johnstone ile ilgili bildiğimiz sert/temaslı oyunu sevdikleri, 0-0 berabere kaldıkları son lig maçına 3-4-1-2 sistemiyle çıktıklarıydı. Ki bu maça da öyle çıktılar... Klasik bir deplasman takımı gibi kapanan değil, açık oynamayı tercih eden bir ekip vardı sahada.

Mohamed daha 4. dakikada ayağını iyi kapatsa Galatasaray maça 1-0 galip başlayacaktı, zaten oyunda 'gözüktüğü' tek pozisyon da oydu.

Takım özellikle ilk yarının ilk bölümünde sol kanadı oldukça efektif kullandı. Ama bu kez de tek kanatla oynamanın handikabını yaşadı.

Diğer resmi maçlara nispeten iyi gözükmesine rağmen beklenen ritmi ve sürekliliği bir türlü yakalayamadı.

İkinci yarı da istenen baskı kurulamadığı gibi, hem Muslera'nın kırmızı görmesine hem de penaltıya neden olan o akılalmaz pas planları alt üst etti. Allah'tan Boey tam zamanında golü attı da İskoçya yolculuğu başlamadan kâbusa dönmedi.

Her şeye rağmen Galatasaray'ın turu geçeceğini düşünüyorum, yeter ki oyuncular rövanşa mental olarak daha konsantre olsun.

Bu arada yeni isimlerle ilgili şu notları tuttum:

Berkan: Tercihin ne kadar doğru olduğunu ilk maçtan gösterdi. Hırslıydı. Geçen sezon görmeye alışık olmadığımız şekilde toptan kaçmayan, yakın oynayan, pres yapan bir orta saha oyuncusu olarak dikkat çekti.

Aanholt: Fiziği, tekniği ve mücadeleciliğiyle ilk yarıda sahanın iyileri arasındaydı. Her hücumcu bek gibi ileri çıkarken heyecanlandırıyor ancak arkasına atılan toplarda zaaflar yaşayabileceğinin sinyallerini verdi. Kondisyon olarak hazır değildi, zaten ikinci yarı alındı.

Boey: Hızı, ayak hakimiyeti, rakibe yakın oynaması, sakinliği ve takım hücumdayken pozisyon alışıyla kumaşının iyi olduğunu gösterdi. 10 kişi kalınmasının ardından çıkışlarıyla ve attığı golle takımı ayakta tutan isimdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2021 Cuma

Aslan gibi

23 Kasım 2021 Salı

Amaç "kazanmak" olmayınca!

8 Kasım 2021 Pazartesi

Maç başlamadan "ara"ya gitmişler!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021