• 1 Mayıs 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 1 Mayıs 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

‘Orta'yı bırakırsan

Paylaş

Kimine göre alınacak 3 puan şampiyonluğun ilanı olacak, kimine göre 1 puan yetip de artacaktı! Oysa Fenerbahçe'nin zorlu Sivas deplasmanından güle oynaya aldığı galibiyetin ardından kılcal damarlara kadar stres yükleyen bir maçtı... İdeal kadrosuyla sahadaydı Galatasaray ve maçın başında oldukça sakin, istekli gözüküyordu. İlk 15-20 dakika oyunu istediği gibi yönlendiren taraftı desek abartmış olmayız. Ancak golden sonra Beşiktaş, önce oyun olarak dengeyi sonra da üstünlüğü ele geçirdi.

Bunda Rosier-Redmond karşısında Adekugbe-Kerem Aktürkoğlu ikilisinin zayıf kalışının, Mertens'in ve Olievira'nın beklenen etkiden uzak oluşlarının rolü büyüktü. Torreira özellikle ilk yarı orta sahada tek başına savaştı. Buna karşılık Gedson'un maçın yıldızı olacak kadar hırslı oyunu, Redmond'ın sık sık içeri katederek göbeği fazlalaştıran koşuları ve Salih'in sakinliği, orta sahadaki üstünlüğün Siyah Beyazlı takıma geçmesini sağlayan faktörler oldu.

Ortaya çıkan tabloda Galatasaray'ın orta saha direncini artıracak değişiklikle başlaması elzem gibi gözüküyordu. Ancak Okan hoca, Beşiktaş'ın golüne, hatta 62. dakikaya kadar bizimle birlikte izledi maçı! Oysa ikinci yarı mağlubiyet golüne kadar Galatasaray neredeyse iki top üst üste yapamadı. Beşiktaşlı futbolcular orta sahayı parselleyip, babalarının çiftliği muamelesi çekmeye başladı! Bu handikaba rağmen önce Torreira'nın laubaliliği tehlikeye, sonra Sergio'nun laubaliliği gole neden oldu.

Değişikliklerden sonra ise tablo bir kez daha değişti! Galatasaray sağlı sollu ataklarla Beşiktaş kalesini adeta ablukaya aldı. Ancak yazının başında kılcal damarlara kadar işlediğini söylediğim stres ve tabii Beşiktaş'ın savunmadaki konsantrasyonu atakların organize olmasının önüne geçti. Hal böyle olunca da beklenen o gol bir türlü gelmedi. Gelmediği gibi de Aboubakar defans arkasında oluşan geniş boşluklardan birini, klasına yakışır şekilde değerlendirerek farkı açtı. Sarı Kırmızılılar iyi oynayarak, öne geçerek başladıkları Beşiktaş mücadelesinden kritik 3 puan kaybıyla döndü. Sevinen, Siyah Beyazlılar'dan çok şampiyonluk mücadelesinde kayıp bekleyen Fenerbahçe taraftarı oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Mayıs 2024 Pazartesi

Mayıs Modu Açılınca

27 Nisan 2024 Cumartesi

Konsantrasyon

22 Nisan 2024 Pazartesi

Psikolojik üstünlük kimde?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024