• 9 Ocak 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 9 Ocak 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

Okan Buruk böyle istedi

Paylaş

Derbinin ilk 11'i açıklandığında her Galatasaraylı'nın içinden, "Nasıl yani! Okan Hoca ne yapmaya çalışmış?" sorusu geçmiştir eminim...

Öyle ki;

Kâğıt üzerinde takımı forvetsiz ve Oliveira-Berkan tercihiyle orta sahasız sahaya sürmüş gözüküyordu. Dubois'nın da sol kanatta neler yapacağı muammaydı.

Nereden baksan sürprizdi! Maç başlayınca sürprizin sadece Galatasaraylılar için değil, Fenerbahçe için de olduğu ortaya çıktı.

Anlaşılan o ki Okan Hoca, Kerem, Barış Alper, Rashica gibi hızlı isimlerle Fenerbahçe'nin arkada bırakacağı boşluklara ya da onlara tedbir almak için ön alan baskısından vazgeçeceğine güvenmişti. Tahmin ettiği gibi de oldu! Fenerbahçe, özellikle ilk yarı beklenmedik bu oyun planına refleks veremediği gibi kendi oyununu sahaya yansıtma konusunda da zorluk yaşadı.

Fenerbahçe'nin, artık aşil topuğu haline gelen savunma arkasına atılan toplar için bir-iki değil en az 4 oyuncuya önlem alması gerekti. Üstelik Szalai ve Gustavo bu tarzın ekmeğine yağ sürercesine ağırdı. Galatasaray, 'forvetsiz' dizilim ve dinamik oyuncuları sayesinde orta sahadaki üstünlüğü de ele geçirdi.

Galatasaray adına ilk yarının en iyisi Oliveira'ydı ve bu üstünlüğü bir maestro gibi yönetmesini bildi, sorumluluk aldı, hatta geçmiş maçların aksine rakibi daha da ısıran bir oyun ortaya koydu.

Jesus, ilk yarı çaresizce izlediği oyuna ikinci yarı başlamadan hemen müdahale etti. Sarı kartlı Gustavo'nun yerine Lincoln'ü alarak 4'lü dizilişe geçti ve bu değişiklik ikinci yarının bir bölümünün Galatasaray'ın sahasında oynanmasına yol açtı.

Ancak Sarı Kırmızlılar savunma güvenliği ve konsantrasyonundan ödün vermeden bu baskıyı kırmayı başardı. Ardından Jesus'un gole yönelik hücumcu değişiklikleri Galatasaray'ın maç planını daha da güçlendirdi.

Fenerbahçe defansının arkasında derin boşluklar oluştu ve Sarı Kırmızılılar Kerem-Icardi ortaklığıyla o boşluklardan birinin cezasını kesmeyi bildi. Icardi'nin 90+10'daki golü de cilası oldu!

Son yılların en heyecan verici derbisinde Galatasaray net bir oyunla, net bir galibiyet aldı! Okan Buruk tartışmaları da dün itibarıyla Kadıköy'ün çimlerine gömüldü!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Bravo Barış Alper Yılmaz

9.12.2023