• 30 Ocak 2021 Cumartesi 08:00
  • |
  • 30 Ocak 2021 Cumartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

M.S. 2021

Paylaş

Muslera'nın yeniden kaleyi devraldığı maçın ardından “Bu ligin hikayesi yazılacaksa Muslera’dan önce (M.Ö.) ve Muslera’dan sonra (M.S.) yazılacak” demiştim. Gaziantep deplasmanının özellikle ilk 45 dakikasında gösterdiği performans bu iddiamı tescilledi. Çıkardığı üç kritik top, ilk dakikalarda iyi alan kapatan ve hızla kontraya çıkan Gaziantep karşısında takımının ayakta kalmasını sağladı.

Fatih Hoca, sezonun bu haftasına kadar topu ayakta tutan, pas trafiğiyle rakibini bunaltan bir takım yaratmış ancak o pasların yeterince hızla yapılamaması sorununu bir türlü çözememişti. Zira o hız kremalı pastadaki eksik çilekti.

Dünkü maçın ilk yarısı da adeta slowmotion modunda oynanan bir futbola sahne oldu. Belhanda ve Emre Akbaba’nın etkisizliği de bu durağanlığın tuzu biberiydi. Bu dilimde Galatasaray adına tek atraksiyon Babel’in peş peşe düştüğü ofsaytlar oldu.

İkinci yarı Fatih Hoca, yeni dönem Galatasaray’ın futboluna ilişkin ipuçları veren iki radikal değişiklik yaptı. Biri Onyekuru diğeri Kerem Aktürkoğlu’ydu. Sonuçta sahada eksik olan hızdı ve bu iki isimde de ondan fazlasıyla vardı!

Onyekuru ve Kerem, sahaya adım atmalarıyla birlikte Galatasaray için turbo etkisi yarattı, oyun bambaşka bir hal aldı. Kanatlardan hızla ileri taşınan oyun, hem heyecanı artırdı hem de Onyekuru’nun akıl dolu son vuruşuyla Galatasaray’ı galibiyete taşıdı.

79’da Kerem’in asisti ve Onyekuru’nun ayağından gelen golse bu göze hoş gelen futbolun cilası oldu.

Toparlarsak, kaledeki handikap Muslera’nın dönüşüyle aşıldı, hız sorunu Onyekuru transferi ve Kerem Aktürkoğlu’nun takıma monte edilmesiyle çözüldü. Yani tutan var, taşıyan var, bir tek atan eksik…

Mısırlı genç golcü Mostafa Mohamed’in transferi bu eksiğin ilacı olabilir. Hele de bugüne kadar gösterdiği performansı gösterirse Galatasaraylılar’ın değmeyin keyfi ne… Kalesi güven veren, defans bloku oturmuş, orta sahası pas yapan, kanatları hızla çalışan ve forveti işleyen "M.S. 2021" model Galatasaray ligin gidişatını değiştirir. Demedi demeyin!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Şubat 2021 Çarşamba

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

21 Şubat 2021 Pazar

Kış güneşi

15 Şubat 2021 Pazartesi

Yunan'dan Mısırlı'ya

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

24.02.2021

Engin Verel

Yazı mı tura mı!

22.02.2021

Alen Markaryan

Daha da maç seyretmem

23.02.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bencil 3'lüye rağmen!

14.02.2021