• 9 Ağustos 2023 Çarşamba 07:00
  • |
  • 9 Ağustos 2023 Çarşamba 07:00

YAZAR

Mesaj dolu zafer

Paylaş

Çıkılan bu yolda Zalgiris maçları elbette referans değildi... Bir kere dün sahada futbol oynamaya niyetli bir rakip vardı. Amaç futbol olunca maçın kaderini takımların dizilişlerinin, oyuncuların yeteneklerinin, hocaların değişikliklerinin belirlemesi kaçınılmazdı. Öyle de oldu!

Okan Hoca maçla ilgili ilk dokunuşunu ilk 11'i kurgularken yapmıştı... Angelino'lu savunmanın zorluğunu Kazımcan'ı sol beke yazarak, son dokunuşlardaki zaafı da Bakambu'yu ceza sahası içine göndererek çözmüştü. Olimpija'nın oyunu defanstan kurma alışkanlığı ön alan baskısını hakkıyla yapan Galatasaray için bulunmaz fırsattı ve Sarı-Kırmızılılar oyunun başında rakibi adeta sahasından çıkartmadı.

Kerem Aktürkoğlu ve Barış Alper'in hareketli futbolu, Mertens'in hücumdayken de savunurken de oyuna kattığı zekası ve Bakambu'nun rakibi bozan koşuları Galatasaray adına pek çok pozisyonun oluşmasını sağladı. Son vuruşlar da biraz daha şanslı olunsaydı, rövanş doğrudan formaliteye dönüşebilirdi.

Ancak rakip ön alan baskısını kırdığı anlarda Galatasaray orta sahasını çok çabuk geçti. Bu anlarda zaman zaman aksasa da Nelsson ile Abdülkerim Bardakçı'nın ekstra konsantrasyonu ve tabii ki Muslera'nın iki kritik kurtarışı belirleyici oldu.

Bu maç da gösterdi ki mevcut şartlarda Torreira'nın yerinin doldurulması mümkün değil. Berkan ve Oliveira ikilisi o kadar zayıf kaldılar ki, Okan Hoca alışılmışın dışında oyunun uzun toplarla kurulmasına izin verdi.

Galatasaray, bir futbol mucizesi yaşanmadığı takdirde adını üst tura yazdırdı. Ancak yaşanan aksaklıklar transfer politikasına dair uyarılarla doluydu. Bir kere Torreira kalitesinde bir 6 numara ya da savunma özellikleri de olan bir 8 numara olmazsa olmaz gibi gözüküyor. Zira ortadaki o ikilinin zaafı defans hattının ve ön alan baskısının etkinliğini bozarken, takım ataktayken de göbek hücumlarının efektif olmasının önüne geçiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023