• 21 Ocak 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 21 Ocak 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

Paylaş

Omar taburcu olup Florya’ya dönmüş, Muslera aylar sonra kaptan olarak sahadaki yerini almış, taraftar, #AslanGibiSponsor diyerek “Kimse yoksa ben varım” demiş…

Yani moral ve motivasyon açısından takım için fazlası var eksiği yok! 

Galatasaray, böyle bir atmosferde fırtına gibi başladı maça.

Daha ilk dakikalardan itibaren rakibe boyun eğdiren futbolda kuşkusuz orta sahadaki isimlerin ekstra performanslarının etkisi büyüktü.

Bir kere sahanın en iyisi açık ara Feghouli’ydi. Sağ tarafta harika işlere imza attı. Topun çok hızlı üçüncü bölgeye taşınmasını sağlayan Soso, sık sık içeri katederek rakip defansın dengesinin bozulmasına neden oldu. Zaten attığı gol de bu hareketliliğinin yarattığı avantajla geldi. 

Feghouli sağda ne yaptıysa Arda Turan da ters kanatta onu yaptı. Üstelik Sarracchi’nin bindirmeleri Arda’nın oyununun sahaya daha etkili yansımasını sağladı.

Derbide gezinmeyi tercih eden Belhanda yine ‘top oynamak’ istemiş olacak ki hem sorumluluk aldı, hem ileride top dağıttı hem de geriye kadar gelerek Taylan’ın üzerindeki yükü hafifletti. Attığı gol öncesindeki soğukkanlılığı ve vuruşu ancak Belhanda klasındakilerin yapabileceği cinsten hareketlerdi.

Emre Akbaba’yı da unutmamak gerek… Emre, hâlâ eski günlerinden çok uzaktı ama belki de ilk kez sakınmadan oynadı. Golü eminim ekran başındaki Galatasaraylıları her anlamda mutlu etti.

6-1’lik galibiyette orta sahanın etkisi büyüktü ama bir isim vardı bütün gözler ondaydı. O isim elbette Muslera’ydı.

220 gün sonra yeniden Galatasaray kalesine geçen Muslera sanki hiç sakatlanmamış sanki daha üç gün önce maça çıkmış gibi oyuna konsantreydi. Çıkardığı kritik toplar belki dün sonuca etki etmeyecekti ama hem performansıyla hem de profesyonelliğiyle Galatasaray taraftarına, “İyi ki Muslera’mız var” dedirtti.

Şu kesin kalende Muslera varsa, Donk Donk gibi, Taylan Taylan gibi, Belhanda Belhanda gibi oynar. Psikolojisi yeter… Ne demek istediğimi bundan sonraki maçlarda daha iyi anlayacağız. Eminim bu sezonun hikayesi yazıldığında Muslera’dan önce ve Muslera’dan sonra diye bir not mutlaka olacak. Yaşayıp göreceğiz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

04 Mart 2021 Perşembe

Ankara'nın taşına bak!

28 Şubat 2021 Pazar

Galatasaray 2.0

24 Şubat 2021 Çarşamba

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

04.03.2021

Engin Verel

Özgür ve Bulut'suz...

01.03.2021

Alen Markaryan

Adam eskimiyor

03.03.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021