• 21 Ocak 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 21 Ocak 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

Paylaş

Omar taburcu olup Florya’ya dönmüş, Muslera aylar sonra kaptan olarak sahadaki yerini almış, taraftar, #AslanGibiSponsor diyerek “Kimse yoksa ben varım” demiş…

Yani moral ve motivasyon açısından takım için fazlası var eksiği yok! 

Galatasaray, böyle bir atmosferde fırtına gibi başladı maça.

Daha ilk dakikalardan itibaren rakibe boyun eğdiren futbolda kuşkusuz orta sahadaki isimlerin ekstra performanslarının etkisi büyüktü.

Bir kere sahanın en iyisi açık ara Feghouli’ydi. Sağ tarafta harika işlere imza attı. Topun çok hızlı üçüncü bölgeye taşınmasını sağlayan Soso, sık sık içeri katederek rakip defansın dengesinin bozulmasına neden oldu. Zaten attığı gol de bu hareketliliğinin yarattığı avantajla geldi. 

Feghouli sağda ne yaptıysa Arda Turan da ters kanatta onu yaptı. Üstelik Sarracchi’nin bindirmeleri Arda’nın oyununun sahaya daha etkili yansımasını sağladı.

Derbide gezinmeyi tercih eden Belhanda yine ‘top oynamak’ istemiş olacak ki hem sorumluluk aldı, hem ileride top dağıttı hem de geriye kadar gelerek Taylan’ın üzerindeki yükü hafifletti. Attığı gol öncesindeki soğukkanlılığı ve vuruşu ancak Belhanda klasındakilerin yapabileceği cinsten hareketlerdi.

Emre Akbaba’yı da unutmamak gerek… Emre, hâlâ eski günlerinden çok uzaktı ama belki de ilk kez sakınmadan oynadı. Golü eminim ekran başındaki Galatasaraylıları her anlamda mutlu etti.

6-1’lik galibiyette orta sahanın etkisi büyüktü ama bir isim vardı bütün gözler ondaydı. O isim elbette Muslera’ydı.

220 gün sonra yeniden Galatasaray kalesine geçen Muslera sanki hiç sakatlanmamış sanki daha üç gün önce maça çıkmış gibi oyuna konsantreydi. Çıkardığı kritik toplar belki dün sonuca etki etmeyecekti ama hem performansıyla hem de profesyonelliğiyle Galatasaray taraftarına, “İyi ki Muslera’mız var” dedirtti.

Şu kesin kalende Muslera varsa, Donk Donk gibi, Taylan Taylan gibi, Belhanda Belhanda gibi oynar. Psikolojisi yeter… Ne demek istediğimi bundan sonraki maçlarda daha iyi anlayacağız. Eminim bu sezonun hikayesi yazıldığında Muslera’dan önce ve Muslera’dan sonra diye bir not mutlaka olacak. Yaşayıp göreceğiz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Bu futbol yetmez

9.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023