• 8 Kasım 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 8 Kasım 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Maç başlamadan "ara"ya gitmişler!

Paylaş

Fatih Hoca, daha milli ara başlamadan tercih ettiği 11'le takımını 'araya' gönderdiğini ilan etmişti! Bir kere Ömer Bayram, Babel, Emre Kılınç'lı kadronun, ligin belki de blok halinde en iyi oynayan, pas futbolunu en efektif şekilde uygulayan takımı karşısında zorlanacağı kesindi. Gerisi biraz şansa, biraz bireysel performanslara bağlıydı...

Beklendiği gibi Karagümrük, kalecisinden başlayarak ısrarla ayağa pasla oynamayı tercih etti. Hücum ile defans arasındaki mesafeyi olabildiğince daralttı. Orta sahasını kalabalık tutup, tempoyu zaman zaman kendine göre ayarladı.

Buna karşın Galatasaray erken "araya" gitmiş olmanın sancılarını yaşıyordu...

Orta sahada sol içe konumlanan Emre Kılınç, belki de en kötü günlerinden birindeydi. Zaten direnç zafiyeti yaşayan Galatasaray orta sahası topu ileri taşımakta zorlandı. Bunda Cicaldau'nun bu maça özel sorumluluk almayan futbolu da etkili oldu.

Rakibin kalabalık orta sahası ve söz ettiğim bu zafiyet nedeniyle takımı 'atağa kaldırma' görevini Ömer Bayram üstlenmişti. Ama rakip ceza sahasına kadar sürülen toplar bir türlü isabetli ortaya dönüşemiyordu. Galatasaray, bu maçta yaptığı 41 ortanın 11'inde isabet yakalayabildi, 11 korner kullandı, tek bir tehlike yaratamadı, 30 kez ceza sahasında topla buluştu, sadece 2 net gol pozisyonu kaçırdı!

İleri uçta direkten dönen şutuna kadar Babel neredeyse sıfır katkıyla oynadı, diğer kanattaki Kerem Aktürkoğlu ise kayıplardaydı. Halil bir kez daha bu takımda tek forvet oynamayacağını kanıtladı. Hoca'nın hâlâ bunu görememiş olması gerçekten inanılır gibi değil, zira Halil'in bugüne kadar etkili gözüktüğü dönemler ikinci forvet gibi hareket ettiği dönemler.

Fatih Hoca ilk 11 tercihleri kadar değişiklikler konusunda da hata yaptı. İsim olarak değil, zamanlama olarak... Feghouli, Morutan, Diagne ve Mostafa'nın birlikte oynadıkları dönemde Galatasaray oyuna ağırlığını koydu, gol de buldu ancak oyunu lehine çevirecek zamanı bulamadı.

Hoca maç sonunda, "Pozisyon vermeden, kendi hatamızla gol yedik" dese de beraberlik golünün Karagamrük'ün 'pasla çıkış' ısrarı yüzünden gelmiş olması ironiydi!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Bir çuval incir berbat oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022