• 21 Şubat 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 21 Şubat 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Kış güneşi

Paylaş

Süper Lig'in adına yakışan bir maç izledik dün akşam. ki takım da isimlerinden bağımsız, mücadele, pozisyon, seyir keyfi olarak üst düzey bir mücadele sergiledi.

Galatasaray'ın ilk yarıda evinde kaybettiği, kupada elendiği Alanyaspor'a özel olarak hazırlandığı her halinden belliydi. Zaten iki gün önceden kampa girmişlerdi.

Başlama düdüğüyle birlikte kupa maçındaki rollerin değiştiği net olarak görülüyordu. Galatasaray Alanya'nın kupa maçında yaptığı gibi maça alan daraltan, rakibinin pas trafiğini bozan bir anlayışla sahaya çıkmıştı. Etebo, Ömer Bayram tercihleri de bu anlayışın ürünüydü. Sarı Kırmızılılar'ın topu rakibe bıraktığı, takım halinde savunma yaptığı nadir maçlardan biriydi. Fatih Hoca, sonucu değiştirmek için Onyekuru'nun hareketliliğine, Mostafa'nın pozisyon becerisine, Arda ve Gedson'un bitirici paslarına güvenmişti.

Mostafa'nın direkten dönen topu öncesi yaptığı şık hareketler ve son vuruşu, Onyekuru'nun karşı karşıya kaçırdığı pozisyonlar Fatih Hoca'nın hamlesinin sonuç vereceğinin sinyalleri gibiydi.

Sağ bekte oynayan Yedlin'in kimsenin beklemediği bir anda 30-35 metreden çıkardığı asistlik pas ve Emre Kılınç'ın bitiriciliği Galatasaray'ın ilk yarıda istediğini almasını sağladı. kinci yarı ise mutlak Alanyaspor hakimiyetiyle geçti. Hızlı ayaklarını da kontratağa çıkarmayı başaramayan Sarı Kırmızılar büyük baskı yedi, Akdeniz ekibi yüzde 77'ye yüzde 23'e varan topla oynama oranına ulaştı. Muslera'nın müthiş performansı ve takım savunmasındaki ekstra konsantrasyon sayesinde Galatasaray, Alanya gibi zor bir deplasmandan 3 puanla dönmesini bildi.

Maç ve skordan bağımsız olarak Galatasaray adına düşülmesi gereken bir not var... O da Sarı Kırmızılılar'ın yeni transferleri sonrası çok bilinmeyenli bir denkleme dönüştüğü... Zaten pas oyununu en iyi yapan takım olan Galatasaray'da bir anda Onyekuru hızıyla skoru değiştirebilir, Mostafa Mohamed ekstra özellikleriyle kendi pozisyonunu kendi yaratabilir, Yedlin, Gedson hatta Marcao defanstan çok ters bir topla asist yapabilir. Takım beraber oynadıkça ne dediğim daha net anlaşılacak, oturmuş bir kadroda rakiplerin Galatasaray'a önceden çalışarak önlem alması artık daha zor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022