• 24 Ağustos 2021 Salı 08:00
  • |
  • 24 Ağustos 2021 Salı 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

İkinci vites yetti

Paylaş

Bu sezon bir türlü tatmin edici bir futbol ortaya koymayan Galatasaray, dün akşam ilk kez geleceğe dair iyi işaretler verdi.

Bir kere oyunu daha hızlı oynamaya çalıştılar. Tabii bunda takımda dinamo etkisi yaratan Kerem'in hem hızının hem takipçiliğinin büyük payı vardı. Feghouli ve Cicaldau'nun da takım savunmasına ve önde prese yaptıkları katkı takımın daha etkili gözükmesi için yetti.

Daha önceki maçlarda rakibin Taylan ve Berkan'ın top yapmasını engellemeyi hedefl eyen tercihleri yüzünden Galatasaray ataklarda bir türlü vites yükseltemiyordu. Yukarıda bahsettiğim üç ismin, bu ikilinin yükünü hafifleten oyunu topun daha çabuk üçüncü bölgeye ve kanatlara taşınmasını sağladı. Ağır çekim futbol, daha izlenebilir bir hal aldı, vites 1'den 2'ye attı...

Burada Diagne'nin performansına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Dün gol atamasa da harika işler yaptı. Topu tuttu, yaptığı baskıyla oyunun rakip sahada kalmasını sağladı, boş ve toplu koşularla rakip defansın dengesini bozdu. Fizik olarak takımın en güçlü ismiydi. Zaten taraftar 'Diagne' tezahüratlarıyla onun bu hırsını ödüllendirmesini bildi.

Oyunun Galatasaray adına aşil topuğu yine Luyindama'ydı.. Anlaşılıyor ki rakip takımlar Luyindama'nın pres karşısında yaşadığı dağınıklığı bir maden edasıyla işlemek için sahaya çıkıyor. Yani performansıyla fırsat kuponu gibi Luyindama! Yenilen golden önce yaptığı boş hamlenin izahı yok! Neyse ki maçın başından beri korner organizasyonlarında aradığı vuruşu 88'de yaparak Galatasaray'a altın değerinde bir 3 puan getirdi ve hatasını telafi etti.

Partneri Nelsson ise ilk maçına rağmen defansta güven veren bir oyun sergiledi. Pozisyon alması, ilk hamlelerdeki zamanlaması, yüksek toplardaki hakimiyeti iyi gözüküyor. Yani son kriz olmasaydı Marcao-Nelsson ikilisi Galatasaray'ın defansında yaşanan zaafa çare olabilirdi.

Tüm bu pozitif sinyallere rağmen Galatasaray'ın bu oyunu Perşembe günü oynanacak Avrupa Ligi maçında grupların kapısını açmaya yeter mi bilemiyorum. Zira Randers karşısında sonuca gitmek istiyorlarsa hızlarına biraz daha hız katmalılar

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Nisan 2024 Salı

Okan'ın neşteri

3 Nisan 2024 Çarşamba

Kanatlar kırık olunca

27 Mart 2024 Çarşamba

Eksiklerin gecesi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Fırsat kaçtı

19.04.2024

Alen Markaryan

Problemi yaratanlarla problemi çözemezsiniz

16.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Şapka çıkarıyorum

16.04.2024