• 13 Ekim 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 13 Ekim 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

Paylaş

Ne demişti Daum; "Kuntz'a bu bir intihar görevi sakın kabul etme dedim"...

Türkiye'deki futbol kültürünü en iyi bilen yabancılardan biri Daum, tespiti de haksız değil hani.

Toplum olarak girişi iyi, gelişmesi kötü olan bir sürecin mutlu sonla bitmesi gibi bir hayalimiz / beklentimiz var.

Dolayısıyla Kuntz'un göreve getirildiği dönem itibarıyla kilitlendiğimiz konu kalan tüm maçlarımızı kazanmaktı. İlki olmadı tabi, ikincisi de mucizevi bir finalle yüzümüzü güldürdü. Hâlâ ipler elimizde değil... Ki ilk ikiye kendimizi atsak dahi bu futbolla "en iyi ikinci" kontenjanından Katar'a gidecek 3 takım arasına girmemiz zor gözüküyor.

Kuntz'dan mevcut atmosferi elinde sihirli değneğiyle peri masalına dönüştürmesini beklemiyorum.

Bu konuda tek de değilim eminim. Peki neydi beklentimiz, ne kadarı sahaya yansıdı, takım ne sinyaller verdi?

1- Elbette mucizevi bir sistem değişikliği olmayacaktı. Bu aşamada yapılacak takımın Avrupa Şampiyonası sonrası darmadağın olan özgüvenini toparlamak ve sahaya hırs, istek olarak yansıyacak bir motivasyon kaynağı yaratmaktı. Kısa kamp sürecinde futbolcu-hoca ilişkileri bu konuda olumlu sinyaller verdi.

2- Norveç maçı öncesi 'Planım hazır, kazanmak için çıkacağız' demeci heyecan yaratsa da sahada öyle bir plan yoktu. Norveç'in bizi kanatlara açılmaya zorlayan oyunu ve verdiğimiz reaksiyon 19'a 0 isabetli orta istatistiği olarak bize geri döndü. Kuntz değişiklikleri de, zamanlamaları da anlık oyunu iyi okuduğuna dair soru işareti yarattı. Üstelik çaresiz oyunu açacak kurgusal bir müdahale de yapmadı.

3- Letonya maçında defans sağlama alınmıştı ama karakter olarak oyunu sahasında kabul eden rakibi baskılamak için orta sahayı kalabalık tutma ya da forveti çiftleme formülü kullanılmamıştı. Üstelik mutlak kazanman gereken bir maçta. Zaten ancak Serdar ile Halil'in Burak'ın yanına geçmesinden sonra daha etkili bir oyun ortaya koyduk. Hamlenin gecikmesi Kuntz'un 'oyun okuma' hanesine konulan bir eksi olarak kayıtlara geçti.

Amacım Kuntz'u erkenden çarmıha germek değil, gördüklerimi not düşmek. Yoksa hedefi 'Türk ekolü yaratmak' olan bir hocaya her zamankinden daha toleranslı olmalıyız. Zira artık bir ekol yaratmamız mevcut hedeflerden çok daha değerli!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Mart 2024 Cuma

Kayıp büyük

27 Şubat 2024 Salı

Köhn'e bir parantez

23 Şubat 2024 Cuma

Kâbus gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024