• 13 Ekim 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 13 Ekim 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

Paylaş

Ne demişti Daum; "Kuntz'a bu bir intihar görevi sakın kabul etme dedim"...

Türkiye'deki futbol kültürünü en iyi bilen yabancılardan biri Daum, tespiti de haksız değil hani.

Toplum olarak girişi iyi, gelişmesi kötü olan bir sürecin mutlu sonla bitmesi gibi bir hayalimiz / beklentimiz var.

Dolayısıyla Kuntz'un göreve getirildiği dönem itibarıyla kilitlendiğimiz konu kalan tüm maçlarımızı kazanmaktı. İlki olmadı tabi, ikincisi de mucizevi bir finalle yüzümüzü güldürdü. Hâlâ ipler elimizde değil... Ki ilk ikiye kendimizi atsak dahi bu futbolla "en iyi ikinci" kontenjanından Katar'a gidecek 3 takım arasına girmemiz zor gözüküyor.

Kuntz'dan mevcut atmosferi elinde sihirli değneğiyle peri masalına dönüştürmesini beklemiyorum.

Bu konuda tek de değilim eminim. Peki neydi beklentimiz, ne kadarı sahaya yansıdı, takım ne sinyaller verdi?

1- Elbette mucizevi bir sistem değişikliği olmayacaktı. Bu aşamada yapılacak takımın Avrupa Şampiyonası sonrası darmadağın olan özgüvenini toparlamak ve sahaya hırs, istek olarak yansıyacak bir motivasyon kaynağı yaratmaktı. Kısa kamp sürecinde futbolcu-hoca ilişkileri bu konuda olumlu sinyaller verdi.

2- Norveç maçı öncesi 'Planım hazır, kazanmak için çıkacağız' demeci heyecan yaratsa da sahada öyle bir plan yoktu. Norveç'in bizi kanatlara açılmaya zorlayan oyunu ve verdiğimiz reaksiyon 19'a 0 isabetli orta istatistiği olarak bize geri döndü. Kuntz değişiklikleri de, zamanlamaları da anlık oyunu iyi okuduğuna dair soru işareti yarattı. Üstelik çaresiz oyunu açacak kurgusal bir müdahale de yapmadı.

3- Letonya maçında defans sağlama alınmıştı ama karakter olarak oyunu sahasında kabul eden rakibi baskılamak için orta sahayı kalabalık tutma ya da forveti çiftleme formülü kullanılmamıştı. Üstelik mutlak kazanman gereken bir maçta. Zaten ancak Serdar ile Halil'in Burak'ın yanına geçmesinden sonra daha etkili bir oyun ortaya koyduk. Hamlenin gecikmesi Kuntz'un 'oyun okuma' hanesine konulan bir eksi olarak kayıtlara geçti.

Amacım Kuntz'u erkenden çarmıha germek değil, gördüklerimi not düşmek. Yoksa hedefi 'Türk ekolü yaratmak' olan bir hocaya her zamankinden daha toleranslı olmalıyız. Zira artık bir ekol yaratmamız mevcut hedeflerden çok daha değerli!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Ekim 2021 Pazartesi

Sahada 6 yoksa

13 Ekim 2021 Çarşamba

İki maçın gör dedikleri

4 Ekim 2021 Pazartesi

Diagne mucizesi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021