• 6 Ocak 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 6 Ocak 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

İki 'lüks' bu takıma lüks!

Paylaş

Haftalar sonra rakibi bozmak değil, oynamak isteyen bir rakiple karşılaştı Galatasaray. Aslında Sarı-Kırmızılılar’ın lehine gibi gözüken bu durum ilerleyen dakikalarda alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Konya önde baskı kuruyor, pas yapıyor, sağ ve sol beklerini efektif olarak kullanıyor, buna karşın Galatasaray daha önce rakiplerine kabul ettirdiği pas oyununu bir türlü kuramıyordu.

Peki neden?

■ Açıkçası Fatih Hoca’nın Belhanda’da bizim görmediğimiz neyi gördüğünü merak ediyorum. Elbette önemli bir yetenek, maçı çevirebilecek özellikleri var. Ama bir türlü sorumluluk almak istemiyor, takımın en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda öne çıkma yerine, ‘kaybolmayı’ tercih ediyor. Dün de öyleydi, bırakın araya top bırakmayı, yanındaki arkadaşına pas atarken bile pozisyon kaybetti.

■ “Eee Galatasaray’ın o kadar da lüksü olsun… Belhanda bu çıkar bir hareket yapar maçı kurtarır” denilebilir… Tamam da takımın bir ‘lüks’ü daha vardı. O da Emre Akbaba! Evet taraftar seviyor, evet “Cimbom’un çocuğu” ama eski hırslı futbolundan, mücadele gücünden o kadar uzak ki! Sol açık başladığı maçta ‘İşte Emre’ dedirtecek tek bir olumlu hareket yapmadı. Üstelik savruk Sarrachi ile birlikte takımı sol kanatsız bıraktı…

■ Saracchi demişken, çalışkanlığına, mücadelesine diyecek yok… Ama son toplarda ve tercihlerde öyle becerisizlikler yapıyor ki, o takdir edilesi mücadelenin hiçbir anlamı kalmıyor. 12 maçta sadece 1 asist yapabilmiş. Konyaspor’un sol beki Guilherme 4 asist, sağ beki Skubic 2 gol 4 asistle oynuyor.

■ Defans göbeğinde de Luyindama ve Donk çok ağır kaldı. Hatta olabildiğince uyumsuzlardı. Bu uyumsuzluk takım savunması kadar Taylan Antalyalı’nın oyununu da doğrudan etkiledi. Yani Luyindama’nın yaptırdığı penaltı nasıl izah edilir!

■ İki ‘lüks’, çalışmayan bir kanat, uyumsuz göbek ve topa sahip olmaya çalışan bir rakip olunca zaten istediğin oyunu kurman da maçı kazanman da mümkün değil.

■ Ortaya çıkan tablo Feghouli’nin hatta Arda Turan’ın yokluğunun ne kadar kritik olduğunu gösterdi. Tabii bir de Fatih Terim’in kenarda olmasının ne kadar değerli olduğunu.

■ Farklı yenilgiye rağmen hiç mi iyi şey yoktu? Vardı, o da Oğulcan’ın kazanma arzusuydu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023