• 21 Eylül 2023 Perşembe 07:00
  • |
  • 21 Eylül 2023 Perşembe 07:00

YAZAR

İki dakikalık hayat öpücüğü

Paylaş

Saha içinde ve saha dışında Şampiyonlar Ligi'ne yakışır bir iştahla başladı maç. Öne çıkan defans, daraltılan oyun alanı ve Icardi, Mertens, Kerem ile Torreira'nın ön alanda yaptığı müthiş baskı Kopenhag'a nefes aldırmadı.

Rakibin kaleden pas yaparak çıkma çabaları ya bu pres duvarına çarpıp döndü ya da Galatasaray'ın peş peşe pozisyon bulmasına neden oldu. Özellikle ilk 20 dakikada Icardi ve Kerem Aktürkoğlu ile çok önemli fırsatlar da yakaladı Galatasaray. Hele o direkten dönen top yok mu!

Ancak Kopenhag hem fizik olarak güçlü hem de oyun disiplininden kopmayan bir yapıya sahip. Biraz da şanslarının yardımıyla o bunaltıcı baskıdan kurtulmayı başarınca Galatasaray oyun sisteminin en büyük zaafı olan defans arkasına atılan toplara yöneldiler.

Gerçi ilk gol Muslera'nın artık klasikleşen geri pası düzgün oyuna sokamama hastalığının devamında geldi. Değişen tabela oyun anlayışlarını da değiştirdi... Kopenhag skoru elde etmenin avantajıyla daha az risk almaya ve zamana oynamaya başladı, buna karşılık Galatasaray'ın orta saha direnci her geçen dakika düştü. Ziyech ve Kerem Demirbay'da yaşanan düşüş o kadar gözle görülür hale geldi ki Okan Hoca'nın ikinci yarıya direkt değişikliklerle başlayacağı kesin gibiydi! Ancak beklenen olmadı...

İkinci yarı Kopenhag artık Galatasaray için Rus ruletine dönüşen oyunda, defans arkasına atılan ters bir topla ikinci golünü buldu. Muslera'nın topa müdahale için yersiz çıkışı atağın gole dönüşmesinde en önemli etkendi.

Şok etkisi yaratan gol sonrası o geciken değişiklikler ardı ardına geldi... Kaçırılan pozisyonlar sonrası moral bozukluğu yaşadığı her halinden belli olan Kerem Aktürkoğlu, Mertens, Kerem Demirbay, Ziyech oyundan alınırken Tete, Barış Alper, Zaha ve Oliveira taze kan olarak sahaya sürüldü. Hemen akabinde rakibin 10 kişi kalması ilahi bir işaret gibiydi!

Kopenhag kapandı, Galatasaray baskıyı artırdı... Oyuna girdikten sonra göz dolduran Tete, dar alandaki müthiş pasıyla topu Boey ile o da enfes bir vuruşla ağlarla buluşturdu. 2 dakika sonra bu kez Zaha'nın ceza sahası dışına çıkardığı topa gelişine vuran Tete, hem beraberliği hem de Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk puanı getiren isim oldu. Puan kaybı elbette hesapta yoktu... Ancak bu müthiş dönüş, bu uzun maraton için hayat öpücüğü oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

12 Kasım 2023 Pazar

B planı şart

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

1 puana üzülmeli

30.11.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023