• 1 Kasım 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 1 Kasım 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

İdeale yaklaştıkça

Paylaş

Galatasaray, dün Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın puan kaybettiği, lider Trabzonspor'un farkı açtığı bir haftada kritik bir maça çıktı. Kaybedilen derbi sonrası alınacak 3 puan, herhangi bir 3 puandan daha değerliydi.

Fatih Terim, eksikler hariç gönüllerdeki bir 11'le çıkmıştı maça. İleride Halil Dervişoğlu (ki bence Mostafa tercih edilmeliydi), sağda Barış Alper, solda Kerem Aktürkoğlu, forvet arkasında ise Morutan vardı.

Kadronun yarattığı karaktere uygun olarak ön alan baskısıyla başladı maça Galatasaray... Buna karşılık Erol Bulut takımını kalabalık bir savunma ve mücadeleci bir orta sahayla kurmuştu. Dicko gibi atletik ve güçlü bir forvet ile Muhammet gibi bitirici bir ayakla da kontratağı düşünmüştü.

Rakibin bu taktik anlayışı Galatasaray'ı kenarlara açılmaya zorlarken, özellikle ilk yarı oyun Van Aanholt'un kanadına yığıldı. Ama Hollandalı sol bek o kadar kötüydü ki, bu yığınak Sarı Kırmızılılar'ın enerjisinin boşa harcanmasına neden oldu. Yani Aanholt potansiyeline yakın bir maç çıkarsa gol için 45+3'ü beklemeye bile gerek kalmayabilirdi.

Fatih Hoca, Barış ile Kerem'in yerlerini zaman zaman değiştirerek kanat organizasyonlarını hareketli hale getirmeye çalıştı ancak Gaziantep duvarını yıkmak Morutan'a kaldı. Rumen oyuncu, harika bir vuruşla Günay'ı avlarken, ikinci yarıda rakibin oyun planının değişmesini de garantilemiş oldu.

Fatih Terim, ikinci yarıya Barış Alper Yılmaz'ın yerine Feghouli'yi alarak başladı. Uzun süredir kadro şansı bulamayan Feghouli'den beklenen, rakip arkasına atılacak top sayısını artırmak, orta isabetini de yükseltmekti.

O da kondisyon olarak zayıf kalsa da diğer beklentileri karşılayan bir performans ortaya koydu. Marcao'nun harika pasıyla yüzde yüzlük bir pozisyonu kaçırdı, ardından da Kerem'i kaleciyle karşı karşıya bırakan iki harika pas attı. Onlardan birini Kerem ağlara göndererek, maçın fişini çekti.

Maçın dikkat çeken isimleri ise şunlardı;

MARCAO: Defansta kesmediği top kalmadı, sıfıra yakın hatayla oynadı. Hatta orta sahada yaptığı baskıyla asistlik işler yaptı.

CICALDAU: Şaşaalı bir profili yok ama ipek gibi bir ayağı, saygı duyulacak bir oyun zekası var. Takım oyununa inanılmaz katkı veriyor. Onu izlemek keyif verici!

KEREM AKTÜRKOĞLU: Hep oyunun içinde, hep hırslı, hep pozisyon kovalayan bir oyuncu. Son vuruş ve son pas konusunda tecrübe kazandıkça daha büyük işler yapacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Hakemiz diye neler yapıyorlar

18.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022