• 22 Nisan 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 22 Nisan 2021 Perşembe 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Hırs nerede!

Paylaş

Liderin puan kaybettiği, ikincinin bay geçtiği hafta şampiyonluk hayali kuran takımdan ne beklenir? Hırslı oyuncu topluluğu, topa hükmeden bir sistem, coşkulu bir futbol... Hele de mutlak kazanmak zorunda olduğun ve kendi sahanda oynadığın bir maçsa.

Ama dün Galatasaray maça bunlardan çok uzakta başladı. Yani puan durumundan, takımların iddiasından habersiz bir kişiye maçı izletsen sarı-kırmızı formayı giyenlerin şampiyonluk mücadelesi verdiğine ikna edemezdin.

Oysa geçen hafta 'yeğe göğe sığdırılamayan' kadro ve oyun tarzıyla sahaya çıkmıştı Galatasaray... Ama bu kez pres yapmayan, orta sahada geniş alanlar bırakan Göztepe değil Abdullah Avcı'nın Trabzonspor'uydu rakip.

Belli ki Abdullah Avcı rakibini çok iyi çalışmıştı... Başlama düdüğüyle birlikte Ekuban, Nwakaeme, Djaniny gibi oyunu her an değiştirebilecek isimlerini, Bakasetas'ın yaratıcılığını öyle efektif kullandı ki Bordo-Mavililer 3-4 net pozisyona girdi. Takım savunmasında Berat, Edgar Ie ve Serkan'ın uyumu da nadir Galatasaray ataklarını eritmesini bildi.

Evinde oynayan Galatasaray ilk yarı kaleye şut çekemedi. Yani Fatih Hoca'nın Gedson ve Feghouli ikilisinin takımın mücadele gücünde yarattığı zaafi yeti görmesi için daha kaç puan kaybedilmesi gerekiyor bilemedim.

Zaten ikinci yarı Feghouli'yi oyundan kendi aldı. Gedson da sakatlanınca giren oyuncularla birlikte nispeten hareketlenen bir Galatasaray ortaya çıktı.

Ama Abdullah Avcı ikinci yarıya bir taktik değişiklikle başladı. Orta sahadaki direnç düşüklüğünü görmüş olmalı ki, takımını daha da öne çıkarıp baskıyı Galatasaray ceza sahasının önüne taşıdı. İlerleyen dakikalarda Galatasaray'ın panik futbolu bu değişikliğin daha işlevsel hale dönüşmesini sağladı. Yine pozisyonlar bulan taraf Trabzonspor oldu. Onlardan birinde de Edgar Ie harika bir vuruşla takımını öne geçirdi.

Kalan dakikalarda Galatasaray sonradan oyuna giren Halil Dervişoğlu ve Emre Akbaba'nın istekli futbolu, Taylan'ın hırsıyla ayakta kaldı.

Sarı-Kırmızı futbolcular, her şey bitti derken, Halil'in kazandırdığı serbest vuruşta 90 dakikadaki en organize hareketlerini yaptılar ve Emre Akbaba'nın takipçiliğiyle 1 puanı kurtardılar.

Tamam her takımın, her an puan kaybedebileceği bir sezon yaşıyoruz. O yüzden kaybedilen 3 değil, kazanılan 1 puan olarak bakılabilir... Buna da kabul. Ancak eminim o yazının başında bahsettiğim hırs yoksunluğunu hiçbir Galatasaraylı kabul etmiyordur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 Ağustos 2022 Pazartesi

En önemlisi kazanmaktı

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Hocanın işi zor

14.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

Mahkum oyunla olmayacak asla!

13.08.2022