• 20 Kasım 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 24 Aralık 2020 Perşembe 19:50

YAZAR

Aydın Türkmen

Heykel de olur tabak da

Paylaş

Evet şimdi ‘Kral Çıplak’ deme zamanı… Biliyorum sonuç başarısız olunca herkes çıkıp ‘Kral Çıplak’ der. Ama benim uyarım, ‘Uluslar Ligi’ saçmalığı için değil, bugünkü futbola baktığımızda “yi ki ertelenmiş” dediğimiz Avrupa Şampiyonası için. Yani ilk kez 2018-2019’da katıldığımız Uluslar Ligi’ndeki İsveç ve Rusyalı grupta da tek galibiyetle sonuncu olmuş ve küme düşmüştük. Hatta düştük diye karalar bağladığımız B Ligi’nde statü değiştiği için kalmıştık. Bugün kimse hatırlamıyor bile… Açıkçası birçok otoritenin ‘gereksiz’ olarak nitelediği bu ligi Avrupa Şampiyonası için ‘hüzünlü’ bir hazırlık süreci olarak görüp, konsantrasyonumuzu gerekli dersleri çıkarmaya odaklamalıyız. Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim, artık ortaya bir “Türk tarzı/ekolü” çıkarmak zorundayız.

■ Sahaya çıkardığımız futbolcuların bireysel performansları konusunda kimsenin şüphesi yok. Zaten direnç koyduğumuz maçlarda veya zaman dilimlerinde oluşan fark, bu futbolcuların bireysel reaksiyonları sayesinde ortaya çıkıyor.

■ Dolayısıyla bireysel performanslarda ya da konsantrasyondaki bir eksiklik takım oyunumuzu etkiliyor. Son maçta Ozan Tufan’ın beklenenden daha düşük bir oyun sergilemesi, ‘maç yorgunu’ Caner’in defansif zaaflarının daha da belirginleşmesi gibi.

■ Mesele rakamsal sahaya dizilişler, göbekteki baklavalar, bloklar filan değil aslında. Bir oyun tarzı ortaya koymalıyız. Beğenirsin beğenmezsin Yunanistan’ın Avrupa Şampiyonu olurken futbolu konusunda nasıl bir karar verdiyse öyle bir karardan bahsediyorum.

■ Kadromuzu göz önüne alarak söylemiyorum ama mesela ikinci bölgede tutan, çok top yapan, rakibini bekleyen bir takım olabilir. Mesela kanat organizasyonlarıyla hızlı hücuma çıkan bir takım olabilir. Mesela 0-0’a oynayan ama her an kontratakla sonuca gidebilecek bir takım da.

■ Bakın Lucescu, bedel ödemeyi de göze alarak, bugün bize umut veren bu gençleştirme, takımı yenileme hareketini böyle bir hedefle yaptı. Elde muhteşem bir heykele dönüştürülebilecek hazır bir ‘kil’ bıraktı.

■ Bugün Şenol Hoca’dan beklenen en azından o heykelin ana hatlarını çıkararak Avrupa Şampiyonası’na takımı götürmesidir. Aksi halde hepimiz biliyoruz ki kilden heykel kadar çanak çömlek de yapılır!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Bir çuval incir berbat oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022