• 20 Kasım 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 20 Kasım 2020 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Heykel de olur tabak da

Paylaş

Evet şimdi ‘Kral Çıplak’ deme zamanı… Biliyorum sonuç başarısız olunca herkes çıkıp ‘Kral Çıplak’ der. Ama benim uyarım, ‘Uluslar Ligi’ saçmalığı için değil, bugünkü futbola baktığımızda “yi ki ertelenmiş” dediğimiz Avrupa Şampiyonası için. Yani ilk kez 2018-2019’da katıldığımız Uluslar Ligi’ndeki İsveç ve Rusyalı grupta da tek galibiyetle sonuncu olmuş ve küme düşmüştük. Hatta düştük diye karalar bağladığımız B Ligi’nde statü değiştiği için kalmıştık. Bugün kimse hatırlamıyor bile… Açıkçası birçok otoritenin ‘gereksiz’ olarak nitelediği bu ligi Avrupa Şampiyonası için ‘hüzünlü’ bir hazırlık süreci olarak görüp, konsantrasyonumuzu gerekli dersleri çıkarmaya odaklamalıyız. Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim, artık ortaya bir “Türk tarzı/ekolü” çıkarmak zorundayız.

■ Sahaya çıkardığımız futbolcuların bireysel performansları konusunda kimsenin şüphesi yok. Zaten direnç koyduğumuz maçlarda veya zaman dilimlerinde oluşan fark, bu futbolcuların bireysel reaksiyonları sayesinde ortaya çıkıyor.

■ Dolayısıyla bireysel performanslarda ya da konsantrasyondaki bir eksiklik takım oyunumuzu etkiliyor. Son maçta Ozan Tufan’ın beklenenden daha düşük bir oyun sergilemesi, ‘maç yorgunu’ Caner’in defansif zaaflarının daha da belirginleşmesi gibi.

■ Mesele rakamsal sahaya dizilişler, göbekteki baklavalar, bloklar filan değil aslında. Bir oyun tarzı ortaya koymalıyız. Beğenirsin beğenmezsin Yunanistan’ın Avrupa Şampiyonu olurken futbolu konusunda nasıl bir karar verdiyse öyle bir karardan bahsediyorum.

■ Kadromuzu göz önüne alarak söylemiyorum ama mesela ikinci bölgede tutan, çok top yapan, rakibini bekleyen bir takım olabilir. Mesela kanat organizasyonlarıyla hızlı hücuma çıkan bir takım olabilir. Mesela 0-0’a oynayan ama her an kontratakla sonuca gidebilecek bir takım da.

■ Bakın Lucescu, bedel ödemeyi de göze alarak, bugün bize umut veren bu gençleştirme, takımı yenileme hareketini böyle bir hedefle yaptı. Elde muhteşem bir heykele dönüştürülebilecek hazır bir ‘kil’ bıraktı.

■ Bugün Şenol Hoca’dan beklenen en azından o heykelin ana hatlarını çıkararak Avrupa Şampiyonası’na takımı götürmesidir. Aksi halde hepimiz biliyoruz ki kilden heykel kadar çanak çömlek de yapılır!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

29 Kasım 2020 Pazar

Aşı bulundu

24 Kasım 2020 Salı

Test pozitif!

20 Kasım 2020 Cuma

Heykel de olur tabak da

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aşı bulundu

29.11.2020

Engin Verel

2020'nin laneti!

30.11.2020

Alen Markaryan

Bana bakan o muhteşem gecenin yakamozlarındayım

01.12.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

Skora takılmadan

12.11.2020

Gürkan Ata

Hükmetme değil kazanma!

28.11.2020