• 4 Nisan 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 4 Nisan 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

'Hatay'ı uzakta arama!

Paylaş

Milli maç aralarının dönüşünde hep sıkıntılar yaşayan Galatasaray, dün yine öyle bir maça çıktı. Defans dörtlüsünden Luyindama, Yedlin ve Marcao cezalıydı, milli takımdan Kovid dönen Taylan ve Emre Kılınç yoktu. (Milli Takım'dan 17 futbolcunun nasıl Kovid olduğu da ayrı bir yazı konusu aslında...) Fatih Terim tribündeydi. Üstelik rakip ligi domine eden, kontratak futbolunu hakkıyla oynayan Hatayspor'du.

Yani maç başlamadan önce olası puan kaybı için tüm şartlar oluşmuştu!

İlk 11 seçimi de işin balı, kaymağı oldu!

Takıma geldiğinden beri 'eh işte' denilecek bir performans sergileyen Gedson, haftalardır kesik yiyen Donk'un partneri olarak defansın göbeğine konulmuştu. Gedson, belki de profesyonel hayatında ilk kez o mevkide oynadı...

Şans verildiği her maçta standart üstü bir futbol sergileyen Emre Taşdemir'in yerine (Linnes'i hiç söylemiyorum) Şener sahaya sürülmüş, orta sahanın göbeği ise Arda Turan ile Ömer Bayram'a emanet edilmişti.

Yani Fatih Hoca bir şeyler denemişti ama ne denediğini sahadaki futbolcular dahil kimse anlamamıştı.

Düşünün kaybedilen puanlar sonrası şampiyonluk yarışının en kritik deplasmanlarından birine çıkan Galatasaray, koca ilk yarıda iki pası zor yapan, kanatlardan sürekli adam kaçıran, kaleye bile şut çekmeyi beceremeyen bir takıma dönüşmüştü.

Hatay'ın göstere göstere gelen golleri sonrası teknik heyet, aciz futbola yönelik adım atmak yerine forveti çiftleyerek gol bulma formülüne sığınmıştı.

Yani o dizilişle, o tercihlerle değil çift, geriye kalan 10 futbolcu forvet oynasa maçın dönmeyeceği net görülüyordu... Zaten rakip 10 kişi kaldıktan sonra bile pozisyon bulamadılar!

Öyle hatayı uzaklarda aramaya gerek yok... Zor bir deplasmanda, tercihlerinin bedelini ödedi Galatasaray teknik ekibi... Son iki lig maçında 7 gol yiyerek 6 puan bırakan Galatasaray için bence şampiyonluk şansı artık mucizelere kaldı. O mucize olur mu göreceğiz!

Bu arada maçın kazananına da bir parantez açalım. En önemli gol silahları Boupendza'dan yoksun olmalarına rağmen, hem savunurken hem de atağa çıkarken Hatay gibi oynadılar! Sabırlı, diri ve hızlıydılar... 'Seyircisiz maçta', 'Allahınıza kurban' anonsları arasında seyircilerine keyifl i bir maç izlettiler. Galibiyeti de alkışı da sonunu kadar hak ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022