• 20 Eylül 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 20 Eylül 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

"Hakimiyet" gecikince

Paylaş

Hem yüksek eforun sarf edildiği Avrupa dönüşü hem de gündüz maçı... Galatasaray için handikaplarla dolu bir karşılaşma olacağı baştan belliydi.

Fatih Hoca, Marcao'nun yokluğunda defansın göbeğini Luyindama ve Nelsson ile kurmuş, Kasımpaşa maçındaki tandem 'uyumsuzluğu'na çareyi de Nelsson'u sağ stopere almakta bulmuştu. Onun dışında Lazio maçındaki kadro sahadaydı.

Birkaç maçtır çok koşan, sahanın hemen her noktasında basan, bloklar arası geçişi iyi uygulayan, hakimiyeti erkenden eline alıp oyunu kurgulayan bir Galatasaray vardı. Takım dün en azından aynı niyetle maça başladı ama karşısında 'prese pres' yapan, Emre Akbaba, Efecan, Davidson gibi etkili isimlerini çok iyi kullanan bir Alanyaspor buldu.

Çakışan futbol anlayışı Sarı Kırmızılılar'ın oyunda hakimiyeti kurmasını engelledi. Hatta zaman zaman Alanya'nın etkili olduğu bölümler yaşandı.

İlk yarıda kaleyi bulan ilk şut 35. dakikada Kerem Aktürkoğlu'nun ayağından geldi. ki takım adına en tehlikeli pozisyonlar ise defans oyuncularının kendi kalelerine gönderdikleri toplar oldu.

İlk yarılarda üstün oynayıp, ikinci yarı rölantiye alan Galatasaray için işler tersine dönmüştü.

Fatih Hoca, ikinci yarıya Morutan, Halil Dervişoğlu ve Taylan Antalyalı'nın yerine Feghouli, Mohamed ve Emre Kılınç'ı alarak başladı.

Morutan'ın neden oyundan alındığını anlamadım ama Hoca'nın kâğıt üzerindeki planı sahaya yansımadı... Topa çok sahip olunmasına rağmen, bir türlü istenilen baskı kurulamadı aksine defansın arkasında geniş boşluklar verilmeye başlandı.

Feghouli'nin istenen katkıyı verememesi, Yedlin'in kanattan gelen topları sürekli ezmesi, Kerem Aktürkoğlu'nun hızını ve çabukluğunu hala efektif bir futbola dönüştürememesi ve Fatih Hoca'nın diğer değişiklik tercihleri Galatasaray'ın oyun kalitesinin daha da düşmesine neden oldu.

Düşünün; Maç boyunca 17 şuttan 3'ü kaleyi gitmiş, 36 ortanın 6'sı yerini bulmuş...

Peki takımda hiç mi iyi isim yoktu? Bence Galatasaray'ın en iyi iki ismi Cicaldau ve Berkan'ın verdikleri emeklere yazık oldu.

Sezonun ilk yenilgisi 'yorgunluk' bahanesiyle 'geçiştirilebilir' ama Fatih Hoca Alanyaspor gibi rakiplere karşı bir B planı geliştirmeli. Hem de Babel'siz, Ömer Bayram'sız!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

13 Ekim 2021 Çarşamba

İki maçın gör dedikleri

4 Ekim 2021 Pazartesi

Diagne mucizesi

27 Eylül 2021 Pazartesi

Demek ki neymiş!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021