• 7 Temmuz 2024 Pazar 07:00
  • |
  • 7 Temmuz 2024 Pazar 07:00

YAZAR

Geriye gurur kaldı

Paylaş

Büyük hedefler için yürünen yol hep meşakkatlidir. Yolun sarplığı, zorluğu kadar tökezlemeni bekleyeni, bozguncusu, halden bilmezi asıl prangadır ayağına...

İşte, gözlerimiz yaşarana kadar bizi gururlandıran, millet olma duygumuzu yüreğimizden taşıran 'Bizim Çocuklar' bu meşakkatli yolun son yolcularıydı.

Her şey güzel giderken sırt sıvayan bozgunculardan olmadığımız için çok değil daha 10 gün önce yazılan çizilenleri de unutmamız mümkün değil.

Unutmayalım ki; Bizim Çocuklar'ın turnuvada yaptıkları sadece bir sportif başarı olarak görülmesin... Muhasebesi bugünden itibaren daha geniş yapılacaktır elbet, biz erkenden bir parantez açmış olalım...

Maça gelecek olursak... Rakip en iyi üçüncüler kontenjanından gruptan çıkan Hollanda'ydı ve maça Teknik Direktör Koeman'ın her fırsatta dile getirdiği "Top bizde kalmalı" felsefesine uygun şekilde ön alan baskısıyla başladı.

Bu forvetsiz oyun ısrarından vazgeçmeyen Montella için bulunmaz bir fırsattı ve Millilerimiz bu fırsatı avantaja dönüştürecek bir oyun kurgusuyla sahadaydı.

Hollandalı futbolcular, Salih ve Hakan'ın sigorta görevi gördüğü defans bloğu karışısında boş alan bulmakta zorlanırken, Barış Alper savunma arkasına yaptığı 'ölümcül' koşularla Montella'nın neyi planladığını ilk dakikalarda herkese gösterdi.

Kurgu gün gibi ortadaydı da futbolcuların taktiğe ne kadar sadık kalacakları belirleyici olacaktı. Ama maça full konsantrasyon hazırlanan takım, özellikle ilk yarı makine gibi çalışıyordu...

Solda Ferdi Dumfries'i sağda Mert Gakpo'yu adeta sahadan sildi. Barış Alper van Dijk gibi bir dünya yıldızı stoperi resmen sırtında taşıdı, Hollanda defansını hallaç pamuğu gibi attı.

Arda Güler, pırıl pırıl oyun zekası ve müthiş ortalarıyla fark yaratan isimdi... Savunma gibi savunma yapan, geçiş oyunlarında heyecanlandıran bir takım vardı da, her şey köşe vuruşundaki bir anlık konsantrasyon bozukluğu ile tersine döndü.

Peş peşe iki gol güzel bir rüyayı kabusa çevirirken, son dakikalarda çizgilerden çıkan toplar acı kaderi değiştirmeye yetmedi. Geriye de böyle inanmış bir oyuncu topluluğuna sahip olmanın gururu kaldı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

7 Temmuz 2024 Pazar

Geriye gurur kaldı

27 Haziran 2024 Perşembe

Sonu güzel oldu

19 Haziran 2024 Çarşamba

Güzel oyun, iyi başlangıç

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

İmzasıyla değil, sözleriyle kaybetti

19.07.2024