• 27 Ağustos 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 27 Ağustos 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Galatasaray'ın Avrupa "Barış"ı

Paylaş

Hem Galatasaray için hem Fenerbahçe'nin 3-5 atıp göndereceği takımlardı sahadakiler. Sarı- Lacivertliler deplasman fi lan dinlemeden 5'leyince gözler Kasımpaşa'ya kulaklar nispeten zor maçlara çıkan Trabzonspor ve Sivasspor'un maçlarına çevrilmişti.

Uzak diyarlardan mucize haberleri gelmediği gibi sarı kırmızılılar, hatırlamak istemediğimiz bir ilk yarı performansıyla soyunma odasına 1-0 yenik girdi.

Gerçi pozisyonlar da vardı, direkten dönen toplar da... Ama ne tribünleri dolduran taraftarları ne de ekran başındakileri tatmin eden bir oyun vardı sahada.

Herkes ikinci yarı Fatih Hoca'nın nasıl bir hamle yapacağını merak ederken, o ilk 45 dakikayı jübile maçına çıkmış bir futbolcu edasıyla tamamlayan Babel'i değil, takımın en hızlısı Kerem'i oyundan aldı.

İlk hamlesi de daha önce sınırlı süreyle şans verdiği Barış Alper Yılmaz'dı.

O an itibarıyla Galatasaray bambaşka bir hüviyete büründü.

Özellikle Barış, hırsıyla, fizik gücüyle sağ kanadı otobana çevirirken, takımının oyunu rakip sahaya yıkmasını sağladı. Sahanın kuşkusuz en iyisi Diagne'nin diriliği, Feghouli'nin oyun zekası ve ilk yarının en kötüsü Babel'in son bir gayretle ortaya koyduğu direnç sayesinde Galatasaray, 15-20 dakika rakibine top göstermedi.

Ardından goller peş peşe geldi. Artık Randers için kapanma değil, açılma zamanıydı! Galatasaray, o baskıyı soğukkanlılıkla kırmasını bildi, hatta hızlı çıkışlarla farkı artıracak akıl almaz fırsatlar da buldu. (Maç boyunca 25 gol girişimi, 11 kaleyi bulan, 3 direkten dönen şut) Ama az oldu, öz oldu... Galatasaray 2-1'lik galibiyetle adını UEFA gruplarına yazdırmasını bildi.

Galatasaray özellikle ikinci yarıdaki futboluyla gelecekle ilgili olumlu sinyaller verirken, yukarıda saydıklarım dışında iki isim daha dikkat çekti...

Alpaslan Öztürk: Yenilen golde hata yaptı ama sonra harika bir performans ortaya koydu. Marcao krizi ve 8+3 kuralı yüzünden büyük bir fırsat yakalayan Alpaslan, Fatih Hoca'ya "Yerli kontenjanında alternatif olabilirim" dedi.

Sacha Boey: Geldiği günden beri hep üstüne koyarak oynuyor. Bu maçta ilk yarı fark yaratan nadir Galatasaraylı oyunculardandı. Maç boyunca çıkışları ve savunmadaki sağlamlığıyla ne kadar isabetli bir transfer olduğunu bir kez daha kanıtladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

27 Eylül 2021 Pazartesi

Demek ki neymiş!

20 Eylül 2021 Pazartesi

"Hakimiyet" gecikince

17 Eylül 2021 Cuma

Bir galibiyetten çok daha fazlası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Demek ki neymiş!

27.09.2021

Engin Verel

İlk etap tamam

27.09.2021

Alen Markaryan

Bacağının arkasını tutanın maçtan çıkacağı bir takım değil bu!

28.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021