• 28 Şubat 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 28 Şubat 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Galatasaray 2.0

Paylaş

Başlığın maç skoruyla ilgisi yok! Devre arasının ardından yeni transferlerle birlikte 'yeni, hızlı, etkili' sürümüyle Süper Lig sahnesine çıkan Galatasaray'a dikkat çekmek derdimiz.

Düşünün bir takım tamamen yenilenmiş... Kalede Okan'ın yerine Muslera, sol bekte Saracchi'nin yerine Ömer Bayram, sağda Omar'ın yerine Yedlin, artık defans ikilisinin vazgeçilmezi olarak görülen Donk'un yerine Luyindama, üç maçtır 'onsuz olmaz' dediğimiz Taylan Antalyalı'nın yerine Etebo, Belhanda'nın yerine Gedson, forvete Diagne'nin yerine Mostafa, sola da Onyekuru monte edilmiş. Sezon başında olsa 'Ya takım daha yeni kuruldu, biraz oturması, oyuncuların birbirine alışması lazım' diye kendimize teselli cümleleri kurarız.

Ama öyle değil!

İlk yarının pas oyunuyla dikkati çeken Galatasaray'ın üzerine, 'hız', 'gol becerisi', 'kanat organizasyonları' gibi ekstra özellikler yüklenen bir üst versiyonu var artık karşımızda.

Herkes yıllardır birlikte mücadele ediyor gibi sistem dişlisinin bir parçası haline dönüşmüş durumda. İlk yarıda kulübede oturanlar, takıma yeni transfer etkisi yapıyor.

Dolayısıyla bu yeni Galatasaray şüphesiz 25 maçtan 6 galibiyet çıkarabilen Erzurumspor karşısında mutlak favoriydi, sürpriz de olmadı.

İkinci yarıda rakibe verilen pozisyonlar elbette daha dişli rakipler için bir uyarı niteliğindeydi. Ama fikstür avantajını da dikkate alırsak bu Fatih Hoca'nın çözemeyeceği bir sorun olarak gözükmüyor.

Serisini 8'de 8'e çıkaran takımda performanslarıyla ekstra dikkat çeken isimler vardı, üzerinde durmak lazım;

MOSTAFA MOHAMED: Vuruşu da duruşu da tam bir golcü. Çok rahat pozisyona giriyor, hep olması gerektiği yerde oluyor. Fizik olarak da çok güçlü, yıkılmak bilmiyor.

YEDLIN: Sağ beki otoban gibi kullandı dün gece. Çıkışları etkiliydi, ilk izleyen için 'ama defansif zaaf yaratabilir' dedirten çıkışlardı. Ama 'savunma da benim işim' dedi, çok kritik müdahalelerle dengeyi takımının lehine bozdu.

ARDA TURAN: Takımın lider adayıydı, her geçen gün doğal lideri haline dönüştü. Zekasıyla, oyun bilgisiyle fark yaratıyor. kinci goldeki ofsaytı, asiste çeviren hamleyi ancak Arda ayarındaki futbolcular yapabilir.

ETEBO: Henüz erken ama izleyende Melo hissi uyandıran bir tarzı var. Dün hem defansta, hem de takım atağa kalktığında dönen topları alan isim oldu, çok da ikili mücadele kazandı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022