• 28 Şubat 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 28 Şubat 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Galatasaray 2.0

Paylaş

Başlığın maç skoruyla ilgisi yok! Devre arasının ardından yeni transferlerle birlikte 'yeni, hızlı, etkili' sürümüyle Süper Lig sahnesine çıkan Galatasaray'a dikkat çekmek derdimiz.

Düşünün bir takım tamamen yenilenmiş... Kalede Okan'ın yerine Muslera, sol bekte Saracchi'nin yerine Ömer Bayram, sağda Omar'ın yerine Yedlin, artık defans ikilisinin vazgeçilmezi olarak görülen Donk'un yerine Luyindama, üç maçtır 'onsuz olmaz' dediğimiz Taylan Antalyalı'nın yerine Etebo, Belhanda'nın yerine Gedson, forvete Diagne'nin yerine Mostafa, sola da Onyekuru monte edilmiş. Sezon başında olsa 'Ya takım daha yeni kuruldu, biraz oturması, oyuncuların birbirine alışması lazım' diye kendimize teselli cümleleri kurarız.

Ama öyle değil!

İlk yarının pas oyunuyla dikkati çeken Galatasaray'ın üzerine, 'hız', 'gol becerisi', 'kanat organizasyonları' gibi ekstra özellikler yüklenen bir üst versiyonu var artık karşımızda.

Herkes yıllardır birlikte mücadele ediyor gibi sistem dişlisinin bir parçası haline dönüşmüş durumda. İlk yarıda kulübede oturanlar, takıma yeni transfer etkisi yapıyor.

Dolayısıyla bu yeni Galatasaray şüphesiz 25 maçtan 6 galibiyet çıkarabilen Erzurumspor karşısında mutlak favoriydi, sürpriz de olmadı.

İkinci yarıda rakibe verilen pozisyonlar elbette daha dişli rakipler için bir uyarı niteliğindeydi. Ama fikstür avantajını da dikkate alırsak bu Fatih Hoca'nın çözemeyeceği bir sorun olarak gözükmüyor.

Serisini 8'de 8'e çıkaran takımda performanslarıyla ekstra dikkat çeken isimler vardı, üzerinde durmak lazım;

MOSTAFA MOHAMED: Vuruşu da duruşu da tam bir golcü. Çok rahat pozisyona giriyor, hep olması gerektiği yerde oluyor. Fizik olarak da çok güçlü, yıkılmak bilmiyor.

YEDLIN: Sağ beki otoban gibi kullandı dün gece. Çıkışları etkiliydi, ilk izleyen için 'ama defansif zaaf yaratabilir' dedirten çıkışlardı. Ama 'savunma da benim işim' dedi, çok kritik müdahalelerle dengeyi takımının lehine bozdu.

ARDA TURAN: Takımın lider adayıydı, her geçen gün doğal lideri haline dönüştü. Zekasıyla, oyun bilgisiyle fark yaratıyor. kinci goldeki ofsaytı, asiste çeviren hamleyi ancak Arda ayarındaki futbolcular yapabilir.

ETEBO: Henüz erken ama izleyende Melo hissi uyandıran bir tarzı var. Dün hem defansta, hem de takım atağa kalktığında dönen topları alan isim oldu, çok da ikili mücadele kazandı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Nisan 2021 Çarşamba

Futbolun ruhu 12'den büyüktür

18 Nisan 2021 Pazar

Yalancı bahar olmasın

11 Nisan 2021 Pazar

'Mucize de yetmez'

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Futbolun ruhu 12'den büyüktür

21.04.2021

Engin Verel

Bizim çocuklar!

19.04.2021

Alen Markaryan

Bir şey eksik!

21.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021