• 8 Ağustos 2022 Pazartesi 07:00
  • |
  • 8 Ağustos 2022 Pazartesi 07:00

YAZAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

Paylaş

Kâbus bir sezonun ardından, yeni yönetimi, yeni hocası ve nokta transferleriyle iddialı bir başlangıç yapmak isteyen Galatasaray için en istenmeyecek deplasmandı Antalya...

Bu kâğıt üzerinde böyleydi de, sahada da öyle olduğu daha maçın ilk dakikalarında anlaşıldı.

İlk 10 dakika Galatasaray'ın top yapmasını engelleyen ciddi baskı kurdu Antalyaspor... Nuri Şahin muhtemelen bu baskıdan bir gol çıkarmayı planlamıştı. Süreç uzayıp, Sarı Kırmızılılar oyunda dengeyi kurunca da B planı devreye girdi.

O da hücumda defansı çok öne çıkaran Galatasaray'ı arkaya atılan uzun ve ikinci toplarla avlamaktı. Zaten Boey, Nelsson ve Abdülkerim üçlüsü ilk kez yan yanaydı ve aralarında oluşan boşluk bu plan için bulunmaz Hint kumaşıydı.

Bu tarz atılan toplardan birini kafayla, diğerini karşı karşıya olmasına rağmen müthiş zamanlamayla engelleyen Muslera, üçüncüsünde penaltıya neden oldu. Adriano daha ciddi bir vuruş yapmayı tercih etseydi, Muslera'nın bu müthiş performansı boşa gitmiş olacaktı

Okan hoca bu handikapı görmüş olacak ki, ikinci yarı defansın önde oynamasına tedbir aldı. Özellikle Berkan-Midtsjö değişikliği sonrası defansif açıdan daha sağlam bir Galatasaray ortaya çıktı, hatta ofansif olarak zaman zaman iyi işler yaptı. Sarı Kırmızılılar, sabırlı futbolunun meyvesini Seferovic'in müthiş taşıdığı, Norveçli yeni transferinin ilk asistini yaptığı pozisyonda Gomis'in ayağından buldu. Hem de 90'da... Antalya gibi ciddi bir deplasmanda üstelik sezonun ilk maçında bundan daha iyisi olamazdı!

Peki ilk maçta Galatasaray'ın artıları-eksileri nelerdi?

 Defansif eksiklikler net şekilde göze çarpıyor. Stoper transferi 'şartım' diye bağırıyor. Tabii bunda net bir 6 numara eksikliğinin de büyük etkisi var. Torreira ve Midtsjö takıma monte olduğunda yeniden değerlendirmek gerekir.

 Geçen sene tek kanat çalışan Galatasaray, artık çift kanatlı. Adam eksilten, pas yüzdesi yüksek Yunus gerçekten takıma büyük katkı veriyor... Bu maç özelinde en büyük sıkıntı ceza sahası içinde oldukça etkili olan Seferovic'in bir türlü topla buluşturulamamasıydı. Oliveira ve Emre Akbaba iyi işler yapsalar da bu eksiği giderecek ağırlığı ortaya koyamadılar.

 Sarı Kırmızılılar geçen sezona oranla daha özgüvenli oynuyor... Elbette takımın büyük kısmı değişti ama bu duruşu göstermek ilk maçtan önemliydi.

Peki en iyiler kimlerdi?

 Muslera

 Aanholt

 Nelsson

 Yunus

 Boey (ikinci yarı)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

7 Temmuz 2024 Pazar

Geriye gurur kaldı

27 Haziran 2024 Perşembe

Sonu güzel oldu

19 Haziran 2024 Çarşamba

Güzel oyun, iyi başlangıç

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Geriye gurur kaldı

7.07.2024

Engin Verel

Yüreğinize sağlık

7.07.2024

Alen Markaryan

Nefesimizi tutmuş, Feyyaz'ın tünelden çıkmasını bekliyorduk...

16.07.2024

Kenan Karcı

Harika Çocuklar

3.07.2024

Mustafa Sapmaz

Mutluluğun resmi

27.06.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Ciro Immobile hamlesi seviye atlattı

13.07.2024