• 19 Nisan 2023 Çarşamba 07:01
  • |
  • 19 Nisan 2023 Çarşamba 07:01

YAZAR

Emin adımlarla ‘Mayıs'a!

Paylaş

Lafı uzatmadan en son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim... Muslera, Boey, Nelsson, Abdülkerim, Adekugbe, Torreira, Oliveira, Mertens, Rashica, Kerem ve Icardi'den oluşan Galatasaray kadrosu lig sonuna kadar değişmez, değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez! Dün bu kadroyla sahadaydı Galatasaray... Maçın başlama düdüğüyle birlikte ortaya şöyle bir tablo çıktı; Galatasaray alışılmış oyununa uygun olarak ön alan baskısıyla ve alan daraltarak maça başladı. Alanya ise Kayserispor'un aksine savunmada bekleyen, rakibini kendi sahasında karşılayıp pas yapmasını engellemeye ve kontratakla sonuca ulaşmaya çalışıyordu. Duran toptan gelen gol sonrası biraz olsun öne gitmeyi hatırlayan Alanya, Boey'in yaptırdığı nazarlık sayılabilecek penaltıyla beraberliği yakalayıp, yine maç başındaki duruşuna döndü.

Aslında Sarı-Kırmızılılar'ın sezon başından beri en çok zorlandığı bir oyun tarzını benimsemişti Alanya... Okan Hoca çare olarak Kerem ve Rashica'yı kanatlardan daha içeri kateden bir pozisyonda oynatmaya başladı. Hem merkezdeki sayıyı artırmak hem de Alanya'nın diziliş anlayışını bozmaya yönelik bu adım soruna pansuman görevi gördü. Maç rahattı, ancak oyunun kilidi yetenekli ve tecrübeli ayakların alacakları inisiyatifle açılacak gibi gözüküyordu. Beklendiği gibi de oldu... Dakikalar 42'yi gösterirken Mertens'in rakip sahada kapılan topu bekletmeden Icardi'ye gönderişi, Arjantinli yıldızın da ayağının içiyle tek vuruşu o kilit için beklenen anahtar rolünü oynadı.

Okan hoca ikinci yarı hesaplarını Alanya'nın daha önce çıkan bir oyunla oynayacağını düşünerek yapmış olacak ki 'ağrı hissettim' diyen Icardi'nin yerine Barış Alper'i oyuna sürdü. Böylece Sarı Kırmızılılar'ın ileri ucu Barış, Kerem ve Rashica gibi üç sprinter oyuncuya emanet edildi! İkinci yarının başında Mertens bir kez daha "Merak etmeyin, ben buradayım." dedi ve üçüncü uzaktan şut denemesiyle Runarsson'u avlamayı başardı. Farkı ikiye çıkaran bu golle birlikte maç tam da Okan Hoca'nın ikinci yarı planlarına uygun bir hal aldı. 63'te hızlı başlayan atak Adekugbe'nin enfes ortası ve Rashica'nın müthiş koşusuyla Alanya ağlarında 4'üncü gole dönüştü. Galatasaray kalan maçlarında sadece iki kez İstanbul dışına çıkacaktı ve biri Alanya'ydı. Beklenenden çok daha kolay bir maçla ve baştan sona üstün olduğu oyunla istediği 3 puanı alıp, 'Mayıslar Bizimdir' şiarına bir adım daha yaklaştı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Nisan 2024 Salı

Okan'ın neşteri

3 Nisan 2024 Çarşamba

Kanatlar kırık olunca

27 Mart 2024 Çarşamba

Eksiklerin gecesi!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Okan'ın neşteri

16.04.2024

Engin Verel

Hani bırakıyordun!

8.04.2024

Alen Markaryan

Problemi yaratanlarla problemi çözemezsiniz

16.04.2024

Kenan Karcı

Mehmet Büyükekşi aday olacak

17.04.2024

Mustafa Sapmaz

Gurur duy

15.04.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Şapka çıkarıyorum

16.04.2024