• 22 Ekim 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 22 Ekim 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

Paylaş

Baştan söyleyeyim; Galatasaray dün sahaya hocası yenilenmiş, sistemi oturmamış, karakter olarak 'ağır çekim' oynamaya alışık, ikili mücadelelerde nispeten zayıf bir takımı yenmek için çıkmamıştı! En azından tercih edilen 11 öyle diyordu!

Fatih Hoca gruptaki diğer iki rakibinin berabere kaldığı gecede "kayıpsız dönsem kardır" diye mi düşündü bilinmez, ama iki ön liberolu, Babel'li kadro sanki Lokomotiv Moskova'ya ayak uydursun diye seçilmişti.

O yüzden özellikle ilk yarı tempo o kadar düşüktü ki, ekran başındakiler esneye esneye izledi maçı... Yani 45 dakika boyunca iki takımın kaleyi bulan şutu bile yoktu!

Oysa Lokomotiv Moskova, ön alan baskısıyla çok dağılan bir yapıya sahipti ve Fatih Hoca Lazio maçında örneğini başarıyla sahaya yansıttığı baskılı futbolu tercih etmemişti.

Buna bir de Taylan Antalyalı'nın geçtiğimiz sezonu mumla aratan performansı, Babel'in bir kez daha el freni rolüne soyunması ve orta sahada yapılan ekstra pas hataları eklenince oyun iyice tatsız tuzsuz bir hal aldı.

İkinci yarı rakip hem kazanmaya olan ihtiyacı hem de Galatasaray'ın "kaybetmeme" üzerine kurulu oyunundan aldığı cesaretle daha baskılı oynamaya başladı. Hatta birkaç ciddi pozisyon bile buldular. Bu dakikalarda rakibin arka alanında oluşan boşlukları değerlendirme fırsatı oluştu ve Fatih Hoca 65'te Barış Alper Yılmaz'ın yerine Kerem Aktürkoğlu'nu sahaya sürdü.

10 dakika sonra da takımın "el frenini" indirip, Morutan ve Diagne'yi oyuna aldı. Takım ilk kez "Hattı Müdafaa"dan "Sathı Müdafaa" pozisyonuna geçti.

Dakikalarda 82'yi gösterdiğinde müthiş paslaşmaların ardından, defansın arkasına atılan top Kerem'in müthiş takipçiliği sayesinde ağlarla buluştu. Moskova'nın buz gibi havası Galatasaraylılar için birden bahara dönüştü!

Kazanan hep haklıdır... "Fatih Hoca akıllı davranıp, önce oyunu tuttu, sonra galibiyet hamlesini yaptı." diyenler çıkacaktır! Ne teşhis konulursa konulsun, sahada ilk yarıda uyutan, ikinci yarının son 15 dakikasındaki değişikliklerle de ortaya fark koyan bir takım vardı.

Sonuçta Galatasaray, puanını 7'ye çıkararak hem gruptaki liderliğini perçinledi hem de UEFA Avrupa Ligi macerasında ocak ayını görmeyi büyük oranda garantiledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Aralık 2021 Pazar

O da izledi

26 Kasım 2021 Cuma

Aslan gibi

23 Kasım 2021 Salı

Amaç "kazanmak" olmayınca!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021