• 22 Ekim 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 22 Ekim 2021 Cuma 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

Paylaş

Baştan söyleyeyim; Galatasaray dün sahaya hocası yenilenmiş, sistemi oturmamış, karakter olarak 'ağır çekim' oynamaya alışık, ikili mücadelelerde nispeten zayıf bir takımı yenmek için çıkmamıştı! En azından tercih edilen 11 öyle diyordu!

Fatih Hoca gruptaki diğer iki rakibinin berabere kaldığı gecede "kayıpsız dönsem kardır" diye mi düşündü bilinmez, ama iki ön liberolu, Babel'li kadro sanki Lokomotiv Moskova'ya ayak uydursun diye seçilmişti.

O yüzden özellikle ilk yarı tempo o kadar düşüktü ki, ekran başındakiler esneye esneye izledi maçı... Yani 45 dakika boyunca iki takımın kaleyi bulan şutu bile yoktu!

Oysa Lokomotiv Moskova, ön alan baskısıyla çok dağılan bir yapıya sahipti ve Fatih Hoca Lazio maçında örneğini başarıyla sahaya yansıttığı baskılı futbolu tercih etmemişti.

Buna bir de Taylan Antalyalı'nın geçtiğimiz sezonu mumla aratan performansı, Babel'in bir kez daha el freni rolüne soyunması ve orta sahada yapılan ekstra pas hataları eklenince oyun iyice tatsız tuzsuz bir hal aldı.

İkinci yarı rakip hem kazanmaya olan ihtiyacı hem de Galatasaray'ın "kaybetmeme" üzerine kurulu oyunundan aldığı cesaretle daha baskılı oynamaya başladı. Hatta birkaç ciddi pozisyon bile buldular. Bu dakikalarda rakibin arka alanında oluşan boşlukları değerlendirme fırsatı oluştu ve Fatih Hoca 65'te Barış Alper Yılmaz'ın yerine Kerem Aktürkoğlu'nu sahaya sürdü.

10 dakika sonra da takımın "el frenini" indirip, Morutan ve Diagne'yi oyuna aldı. Takım ilk kez "Hattı Müdafaa"dan "Sathı Müdafaa" pozisyonuna geçti.

Dakikalarda 82'yi gösterdiğinde müthiş paslaşmaların ardından, defansın arkasına atılan top Kerem'in müthiş takipçiliği sayesinde ağlarla buluştu. Moskova'nın buz gibi havası Galatasaraylılar için birden bahara dönüştü!

Kazanan hep haklıdır... "Fatih Hoca akıllı davranıp, önce oyunu tuttu, sonra galibiyet hamlesini yaptı." diyenler çıkacaktır! Ne teşhis konulursa konulsun, sahada ilk yarıda uyutan, ikinci yarının son 15 dakikasındaki değişikliklerle de ortaya fark koyan bir takım vardı.

Sonuçta Galatasaray, puanını 7'ye çıkararak hem gruptaki liderliğini perçinledi hem de UEFA Avrupa Ligi macerasında ocak ayını görmeyi büyük oranda garantiledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Mart 2024 Cuma

Kayıp büyük

27 Şubat 2024 Salı

Köhn'e bir parantez

23 Şubat 2024 Cuma

Kâbus gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Şampiyonluk terapisi

3.03.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Ersin Destanoğlu'na açık mektup

3.03.2024