• 13 Eylül 2023 Çarşamba 07:00
  • |
  • 13 Eylül 2023 Çarşamba 07:00

YAZAR

Efendi Japonlar

Paylaş

Saat erken olunca milli maçı gazetedeki arkadaşlarla izledik... Magazin müdürümüz Barış Kocaoğlu, "Bunlar bizi yener, Tsubasa'nın takımı bunlar" diyerek lafı ortaya bırakıp gitti! Yaşı yetenler bilir Japon çizgi filmindeki bir futbol yıldızının ismiydi Tsubasa... Çakı gibi bir takımı vardı, sıkışınca da sorumluluğu alır maçı kurtarırdı!

Dün Japonlar hazırlık maçı olmasına rağmen Tsubasa'nın takımı gibi çıktı karşımıza. Üstelik Almanlar'a 123 yıllık milli takım tarihinde ilk kez hoca kovdurtan kadrodan 10 değişiklikle. Gerçi Kuntz da saç baş yolduran Ermenistan maçından 9 oyuncuyu kenara çekmiş, sahaya yepyeni bir kadro sürmüştü.

Ama ortada yine ne mücadele, ne taktik ne de oyun vardı... Japonlar ilk yarı sahanın basılmadık noktasını bırakmadı, sürekli pres halindeydiler ve sahayı dikine çok hızlı geçtiler. Yani Benfica'ya 30 milyon Euro'ya giden Orkun Kökçü, Dortmund'lu Salih Özcan ve Salih Uçan'dan oluşan orta saha yol geçen hanına döndü. Üstelik sol bekin orta sahada basit top kaybedince, kalecin üzerine gelen topu rakibe asistleyince 3-0'lık skor kaçınılmaz oldu.

Japonlar efendi insanlar, 3-0'dan sonra frene bastılar... Bir grup maçı olsaydı ya da skor ihtiyaçları olsaydı, olacakları yazmaya dilim varmıyor! Neyse ki ilk yarının sonunda Ozan Kabak oluşan karambolü iyi değerlendirip, tabelayı değiştirdi.

İkinci yarı Kuntz, Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, İsmail Yüksek, Merih Demiral ve Altay Bayındır'ı oyuna alarak dengeyi kurma yönünde ilk hamlesini yaptı. Nispeten de başarılı oldu. Milliler daha fazla topu ayağında tutmaya, rakip sahada gözükmeye başladı. Genç golcü Bertuğ'un ikinci maçında attığı ikinci gol maçla ilgili umutları artırırken, Japonlar'ın iki topu direkten döndü, ardından rakibini 80 metre kovalayan İsmail Yüksek faul yapmayı ceza sahası içinde hatırlayınca maçın skoru da netleşti.

Gelelim derslere... Başkan Büyükekşi her ne kadar 'istikrardan yanayız' dese de Kuntz ile devam etmek artık alınabilecek bir risk gibi gözükmüyor. Taraftarın hazırlık maçındaki protestosu bile bunun net işaretlerinden biri... Diğer taraftan 'tek suçlu Kuntz mu' diyesim de yok değil hani? Takımlarının yıldız isimleri milli maçta nasıl bu kadar ruhsuz anlaşılır gibi değil... Bir mantelite revizyonu şart da, nasıl? Artık isim değişikliğinden daha fazlasına kafa yormalıyız!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

3 Aralık 2023 Pazar

‘En kötü' iken kazanmak

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023