• 4 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 4 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Diagne mucizesi

Paylaş

Hava kurşun gibi ağırdı Rize'de! Maç boyunca yağan yağmur fiziki şartları ağırlaştırmış, iki camiayı karşı karşıya getiren süreç de sahaya psikolojik gerilim olarak yansımıştı.

Fatih Hoca, herhalde bu her anlamdaki ağır koşulları aşmak için çareyi Babel ve Feghouli'yi ilk 11'e yazmakta, orta sahayı Berkan, Taylan ve Cicaldau ile kurmakta bulmuştu.

Maçın başında Mohamed'in ayağından gelen gol, hem kendisini hem de takımı rahatlatmış gözüküyordu ama dikkat edilmesi gereken bir başka noktanın Ali Palabıyık olduğu gerçeği Rize'nin golünden önce kendini hatırlattı.

Faulü gördü, vermedi... O da tek pasla gol oldu.

Sonrasında takdir hakları hep Galatasaray'ın aleyhine kullanıldı, kartlar peş peşe çıktı. Taa ki son gol öncesindeki pozisyona kadar...

Tabii ki, maçın sportif bir hikayesi de vardı... Rize maça ön alan baskısıyla başladı, ilerleyen dakikalarda orta sahada dönen topları alan taraf ev sahibi oldu.

Fatih Hoca ikinci yarıya Mohamed'in yanına Halil'i alıp forveti çiftleyerek, Ömer Bayram'la da fizik gücünü artırarak başladı.

Sarı Kırmızılılar, ikinci yarı pozisyon vermekle birlikte etkili olan taraftı. Özellikle Halil, ileri uçta ciddi bir hareketlilik yarattı. Hücum setinde eksik olan boşa giden ortalar, hep aynı noktaya gönderilen korner atışlarıydı. Ancak göbekten ara pasları ve ikiye birlerle bulunacak bir gol skor tabelasını değiştirebilirdi. Feghouli'nin yerine sahaya sürülen Kerem Aktürkoğlu ileri ucun hızını da pas trafiğini de artırdı. Böyle bir trafiği ardından Ömer Bayram'ın asisti, Mohamed'in ayağından beraberlik golüne dönüştü.

Ardından Muslera'nın hatalı pas tercihi, devamında Berkan'ın müdahalesi sonrası verilen kırmızı kart ve penaltı senaryoyu tamamen değiştirdi.

Boldrin'in 88'deki penaltıyı dışarı atması Galatasaraylılar için büyük şanstı! Ama uzatmalarla birlikte kalan 12 dakikada unutulmayacak pozisyonlar yaşandı.

90'da oyuna alınan Diagne, şampiyonluğu getiren 3-2'lik maçta olduğu gibi yine Rize deplasmanına damga vuran isim oldu. Son dakikadaki kontrada topu rakip ceza sahasına kadar müthiş taşıdı ve uzatmalarda oyuna giren Morutan'a yaptığı asistle sonucu belirledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

İhtiyaç anında sahibinden!

15.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022