• 26 Ekim 2021 Salı 08:00
  • |
  • 26 Ekim 2021 Salı 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

Paylaş

Fatih Hoca, Beşiktaş derbisine Avrupa maçlarında olumlu sonuç aldığını düşündüğü bir oyun tarzıyla çıkmıştı.

Atılan topların daha geç dönmesini engellemek için ileri uçta Diagne'ye, geçiş oyunun hızlı yapılabilmesi için solda Kerem Aktürkoğlu'na, kreatif işler yapabilsin diye de sağda Morutan'a forma vermişti.

Sonrasında bekleyen, topu rakibe veren, kontratakla sonuç almaya çalışan bir takım vardı sahada.

Beşiktaş ise daha önceki maçların aksine biraz daha 'sakin' kalmayı ve kendi sahasında top yapmayı tercih etmişti.

Dolayısıyla maç ilk etapta Fatih Terim'in kâğıt üzerindeki planlarına uygun başlamadı. Yani Beşiktaş topa sahip oldu ama oyun Sarı-Kırmızılılar için daha fazla pas yapmalarını gerektiren bir karaktere büründü.

Bu noktada da 6 numara gibi 6 numarası olmamasının eksikliğini yaşadı takım. Üstüne Taylan Antalyalı'nın saç baş yolduran formsuzluğu, orta sahada olması gerekenden fazla top kaybedilmesi planın sahaya yansımasını önlediği gibi Beşiktaş'ın daha etkili futbol oynamasının önünü açtı.

Galatasaray bu dakikalarda Kerem Aktürkoğlu'nun ekstra çabaları ve defanstaki Nelsson, Marcao ve Yedlin'in performansıyla oyuna tutundu.

Cicaldau'nun ayağından kaleyi bulan ilk şut gol olunca oyun karakterinin değişmesi şansı doğdu ancak ilk yarı bitmeden Muslera'nın inanılmaz hatası sonrası gelen beraberlik golü o şansı da ortadan kaldırdı.

İkinci yarı ilk yarının kopyası bir anlayışla başladı. Taa ki Beşiktaş'ın ikinci golüne kadar. Kaderin cilvesi Beşiktaş, Lizbon'un bulduğu gollerdekine benzer bir korner organizasyonuyla skoru değiştirdi. Tabii maçın başından itibaren "eyyam" konusunda geçmiş yıllarını aratmayan Fırat Aydınus'un pozisyondan hemen önce Nelsson'a atılan yumruğu görmemesinin payı da vardı.

Yenilen gol ve Taylan-Halil Dervişoğlu ile Morutan-Babel değişiklikleri sonrası Galatasaray'ın oyunu bu kez panik oyununa dönüştü. Bu da Beşiktaş'ın orta sahayı rahat geçmesine ve pozisyonlar bulmasına neden oldu.

Diagne'nin yerine giren Mohamed'in 81. dakikada nadir hücum organizasyonlarından birinde bulunan penaltıdan yararlanamaması puan umutlarını da bitirdi.

90 dakika sonunda maçın kaderini kaleciler ve kişisel hatalar belirlemiş gibi gözükse de, bu mağlubiyet hiç kuşkusuz Fatih Hoca'ya yazar

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Mart 2024 Cuma

Kayıp büyük

27 Şubat 2024 Salı

Köhn'e bir parantez

23 Şubat 2024 Cuma

Kâbus gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Köhn'e bir parantez

27.02.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024