• 18 Ocak 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 18 Ocak 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Denge bozulunca!

Paylaş

Ligin tartışmasız bir oyun sistemi olan iki takımı Galatasaray ve Beşiktaş… Yani sahaya çıktığında ne yapacaklarını üç aşağı beş yukarı biliyorsunuz. Ama dün akşam bu fikir iki hoca tarafından da adeta tekzip edildi.

Galatasaray, topa hükmeden, oyunu defanstan kuran, topu göbekten hızla ileri taşımaya çalışan bir takımken, topu rakibe veren, rakibi sahasında karşılayan ve mümkünse kontrataklarla sonuca gitmeye çalışan bir takıma bürünmüştü.

Buna karşın Sergen Hoca, kendi oyununu bir kenara bırakıp, Galatasaray’a ileride baskı kurmayı, böylece rakibinin pas organizasyonlarını kesmeyi hedeflemiş gözüküyordu.

Birbirlerini destekleyen bu taktik anlayışlar, ortaya konulan mücadele gücüyle izleyiciler için “seyir zevki yüksek bir maç” izlenimi yarattı ama gol varyasyonları açısından oyunu kilitledi.

Öyle ki, ancak oyuncuların bireysel hatalarından gol ya da gol pozisyonları olabilirdi. Zaten de özellikle 11-11’lik oyunda öyle oldu. 

Sonra Rosier’e ikinci sarıyı gösterme konusunda olabildiğince ketum davranan Cüneyt Çakır, Diagne’nin pozisyonunda bir o kadar cömert davranarak bu suni dengeyi bozdu.

O dakikadan sonra zaten kendi oyunundan başka bir şey oynayan Galatasaray için ortada taktik filan da kalmadı. Oyuncu değişiklikleri de oyunu sahasında kabul edip, 1 puanı korumaya yönelik olunca Beşiktaş hem rakibinin eksikliğini hem de hızlı oyuncularını kullanarak oyuna ağırlığını koydu.

İlk golde topu ıskalayan Luyindama, ikinci golde asisti yaptı ve 79 dakika rakibe “direnmeyi” tercih eden Sarı-Kırmızılılar için mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Yılın ilk derbisi zirve yarışı için kritik önemdeydi. Bu kritik mücadeleyi 2-0’lık net skorla kazanan Beşiktaş, son haftalardaki çıkışının tesadüf olmadığını göstererek yerini pekiştirdi.

Bu yenilgi bütün haftayı saha dışı krizlerle geçiren Galatasaray açısından ise olası saha içi krizlerin işaret fişeği oldu. Umarım yanılan ben olurum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

25 Nisan 2022 Pazartesi

Sil baştan

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022