• 9 Kasım 2023 Perşembe 07:00
  • |
  • 9 Kasım 2023 Perşembe 07:00

YAZAR

Dejavu gibi

Paylaş

Hafızalarda 2 hafta önceki müthiş oyun, kalplerde "Neden olmasın" inancıyla Münih deplasmanındaydı Galatasaray... O inanç, ünlü Marienplatz Meydanı'nı Nevizade'ye, Allianz Arena'yı Ali Sami Yen'e çeviren Sarı Kırmızılı taraftarda da 'Rakip Bayern' demeden sahaya ideal 11'ini süren Okan Buruk da fazlasıyla vardı!

Diğer taraftan İstanbul'da 65 dakika boyunca müthiş bir ön alan baskısına karşı oynamak zorunda kalan Bayern Münih, ilk maçtan farklı olarak Neuer'li, Goretzka'lı, Upamecano'lu 'canavar kadrosu' ile sahadaydı.

Taktik olarak hızlı geçiş oyunu oynayan, orta sahadaki 2'ye 1'lerle topu bir an önce Coman ve Sane gibi hızlı kanat oyuncularıyla buluşturan Bayern, başlama düdüğüyle birlikte yine karşısında 5 futbolcuyla ön alan baskısı yapan bir Galatasaray buldu. Bu kez tempo düşük olsa da Sarı Kırmızılılar bu baskıyla rakibin geçiş oyununu büyük oranda bozdu.

Alman devi bu kez, Neuer gibi ayağına hakim bir kaleciye sahip olmanın avantajını da kullanarak kaleden çıkarken oyunu beklere genişletip, ortaya uzun toplar oynamaya başladı. B planı olarak yorumlanabilecek bu taktik, Kaen'in duvar görevi görerek hızlı kanat oyuncularına topu indirmesi üzerine kuruluydu. Zaman zaman da başarılı oldu. O tehlikelerde Muslera, Davinson ve Boey çok yerinde müdahaleleriyle Bayern'e geçit vermedi.

Sarı Kırmızılılar ise özellikle ilk yarının son 7-8 dakikasında Bayern deplasmanında bulunup da harcamayacak şanslar yakaladı. Icardi ve Hakim Ziyech yüzde 100 sayılabilecek pozisyonlarda kaleyi bulamadı. Yani mucizeye değil, biraz şansa ihtiyaç vardı, o da olmadı.

İkinci yarı Bayern baskısını daha da hissettirdi, ancak Galatasaray oyun disiplininden bir an olsun ödün vermedi. Okan Hoca, ilk maçtakinin aksine hem zamanında değişiklikler hem de puan almaya yönelik taktiksel değişiklikle skoru korumaya çalıştı. Ofsayttan iptal edilen gol gibi zaman zaman rakip kalede ciddi tehlikeler de yaratıldı.

Ancak hakemin iki kez VAR'dan kontrol etmek zorunda kaldığı duran toptan gelen gol Bayern deplasmanından puan alma hayallerini de yerle bir etti... Nelsson'un inanılmaz hatası sonrası yenilen gole Bakambu'nun cevabı hak edilmiş oyunun teselli ödülü gibiydi... Dejavu etkisi yaratan maçtan geriye inancın ve iyi mücadelenin bıraktığı buruk tat kaldı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2023 Pazar

10 numaran orijinal olunca

22 Kasım 2023 Çarşamba

Liderlik çok yakıştı

12 Kasım 2023 Pazar

B planı şart

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

1 puana üzülmeli

30.11.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023