• 19 Aralık 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 19 Aralık 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Darbe üstüne darbe

Paylaş

Sahada dün son 6 maçından 1'ini kazanmış ve 6 maçını kaybetmemiş iki takım vardı. Süper Lig'i hiç bilmeyen birine iddia oynatsan banko 2 yazar ama beklenti olarak "Ev sahibi kazanmak zorunda, önde baskı kuracak, rakibi boğmayı deneyecekler" derdi.

Morutan'lı ilk 11, maçın başlama düdüğüyle birlikte önde pres yapmaya daha doğrusu pres yapıyor gibi gözükmeye başladı. Başakşehir, kalecisinden başlayarak pasla oyun kurmaya odaklanmıştı ve Galatasaraylı futbolcuların bu sözde presini aşmaları hiç de zor olmadı. Üstelik Avrupa maçlarının aksine hoca defansif orta sahayı Berkan ve Cicaldau ile kurmuş Taylan'ı kenarda oturtmuştu. Bu da orta sahayı daha kalabalık tutan Başakşehir'in set oyunlarında daha etkili gözükmesini sağladı.

Geçiş oyunu da Feghouli'nin neredeyse hiç katkı vermemesi, Kerem'in bir türlü oyuna girememesi ve çalışmayan kanatlar yüzünden imkansız hale gelmişti.

Üstelik Başakşehir, maç boyunca Yedlin'in kanadına işlemeye hazır maden muamelesi yaptı. Takımın aşil topuğu haline gelen sağ kanat, rakiplerin alternatifsiz hücum formasyonu haline dönüşmüş durumda. Rakip hocalar sanırım artık "Çıkın, Yedlin'in üzerine oynayın" diyor! Başakşehirli futbolcular dün her fırsatta topu o kanada taşıdı, en tehlikeli ataklarını oradan yaptı, golü de oradan buldu.

İlk yarı, Diagne'nin karşı karşıya sayılabilecek pozisyonlarda topu dışarı atması dışında Galatasaray'ın oyunda üstünlük, hatta denge kuracağına dair hiçbir emare vermeden bitti.

Hoca'nın ikinci yarıya değişikliğiyle başlayacağı kesin gibi gözüküyordu ama ters köşe yaptı! İkinci yarının 20 dakikası adeta heba oldu!

Hoca, 65'inci dakikada işlemeyen kanatlara by-pass yaptı... Yedlin ve Aanholt ile birlikte sahada kaldığı sürece tek olumlu katkısı olmayan Feghouli ve sakatlanan Diagne kenara alındı.

Ömer Bayram, Mostafa Mohamed, Halil Dervişoğlu ve Oğulcan'lı yeni kadro ile birlikte orta saha iyice boşaldı, daralan vakitle birlikte oyun kaos futboluna dönüştü.

Skoru değiştirmek için organize ataklara değil, yıldız isimlerinin sahneye çıkmasına bel bağlamıştı takım!

O beklentilere 88. dakikada Mostafa, kornerden gelen topa muhteşem yükselerek karşılık verdi. 1 puan kurtarıldı ama şampiyonluk yarışında ve geleceğin takımına yönelik inanç konusunda büyük bir darbe alındı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

9 Ocak 2022 Pazar

Nerede kalmıştık!

5 Ocak 2022 Çarşamba

Bedeli ağır olur

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022