• 22 Aralık 2021 Çarşamba 08:00
  • |
  • 22 Aralık 2021 Çarşamba 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Daha kötü ne olabilir

Paylaş

Adana Demirspor maçı ile ligdeki 18. maçını da arkada bıraktı Galatasaray... Fatih Hoca devre arasına kadar müsaade istemişti, kaldı 1 maç! Elde ne var, 6 galibiyet, 6 beraberlik, 2'si derbi olmak üzere 6 mağlubiyet... Lider Trabzonspor'la 21 puan fark...

Bugün Galatasaray tribünlerinden 'istifa' sesleri yükselmiyorsa, bunda UEFA Avrupa Ligi'nde yakalanan başarının büyük payı var. Ve tabii ezeli rakiplerin durumunun da farklı olmamasının!... Zira bugün lider Trabzonspor'un yerinde Fenerbahçe olsaydı, şu an bambaşka şeyler konuşuyor ve yazıyor olurduk.

Maça dönecek olursak;

Üst üste 3 maç aynı 11'le oynamayan Fatih Hoca yine şaşırtmadı! Bu kez haftalardır bal yapmayan arı gibi sahada dolaşan Aanholt ve Yedlin'in yerine Ömer Bayram ile Oğulcan Çağlayan'ı monte etmişti kadroya. Tercihler şaşırtsa da kanat bekleri uzun zamandan sonra ilk kez oyuna hareketlilik getirdi. Ama özellikle ikinci yarı defansif yönlerinin yarattığı zaafla Vargas, Oğulcan'ın, Yunus da Ömer'in kanadını otobana çevirdi!

Sadece maç özelinde değil ama görebildiğim kadarıyla Galatasaray'ın eksikleri kronik... Şöyle özetlemeye çalışayım;

■ Bu maçta zaman zaman hissettirse de 6 numara eksikliği cepte duruyor.

■ Oyunu dikine oynayacak, kreatif özelliklere sahip, lider ruhlu bir oyun kurucusu yok. Son haftalarda Morutan ve Feghouli'ye yüklenmeye çalışılan bu misyonu dolduracak bir isim gözükmüyor. Belki Cicaldau denilebilir ama o da bu rolü üstlenmeye pek niyetli değil gibi!

■ Ortaları geçtim duran toplar Galatasaray için avantajdan çok dezavantaj gibi... Etkili bir korner atışı ya da serbest vuruş görmedim bugüne kadar. Yani ceza sahası çizgisinde faul yapmaya bile çekinmiyor rakipler, durum o kadar vahim...

■ Orta sıkıntısı otomatikman kanat beklerinin zayıflığından kaynaklanıyor. Sacha Boey'in dönüşü belki sağ için bir çözüm olur, ama Aanholt'un da 'Premier Lig' oyuncusu olduğunu hatırlaması lazım.

■ Muslera'nin yedeği mutlaka bulunmalı, o isim İsmail değil.

■ Ve son olarak 18 lig maçı, bilmem kaçıncı resmi maç sonunda hala ideal kadro oluşturulmamasının elbette bir açıklaması yok. Fatih Hoca buna da çare bulmalı.

Şampiyonluk artık Galatasaray için çok uzak bir hayal... O zaman olası tek hedef için doğru teşhisler koyup, eksikleri görüp, ona göre neşter vurulmalı. Aksi marta kadar ertelenmiş olsa da kaos demek!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

24 Ocak 2022 Pazartesi

Bir çuval incir berbat oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Faz3 çalışması!

17 Ocak 2022 Pazartesi

4 artı, 3 eksi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022