• 14 Mart 2021 Pazar 08:00
  • |
  • 14 Mart 2021 Pazar 08:00

YAZAR

Aydın Türkmen

Çifte kavrulmuş

Paylaş

Fatih Hoca, Belhanda sonrası ellerin ovuşturulduğu bir ortamda yine 'kriz yönetme' dersi verdi.

Önce, ligin en az gol atan iki takımından biri olan Kayserispor'a karşı oyun kurgusunu değiştirerek dikkatlerin krize değil sahadaki futbola yönelmesini sağladı.

Yani Mostafa ve Falcao'nun dikkat çeken performansı sonrası hayalini kurduğu 'çift forvetli' Galatasaray'ı test etmek için bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı.

Maçın başında verdiği demeç ise 'Belhanda krizi'nin Fatih Hoca nezdinde nasıl yönetildiğinin ön sözü niteliğindeydi.

Oyuna gelirsek...

Kağıt üzerinde iyi bir futbolsever Falcao ile Mostafa'yı yan yana izlemek ister... Hele de takımın onları her anlamda besleyecek ayaklara sahip olduğunu bilince iki kere ister!

Hoca, dünkü 'test sürüşü'nde orta sahayı Taylan, Gedson, Emre Kılınç ve Emre Akbaba'dan kurmayı tercih etmişti. Yetenek anlamında isim tercihlerine diyecek bir şey yok... Ancak Gedson ve Emre Akbaba henüz Allah vergisi yeteneklerini konuşturacak fiziki yeterliliğe sahip değiller. Bunun yarattığı/yaratacağı zaaf ilk dakikalarda görüldü. Kayserispor'un oyunu sahasında kabul edip, kontratak futbolunu tercih etmiş olması bu zaafın Galatasaray adına bir bedele dönüşmesini engelledi.

Yani rakip Alanya, Hatay gibi diri bir takım olsaydı, Fatih Hoca kurguyu değiştirmek için 68'i bekler miydi bilemiyorum...

Bunun dışında sahanın en dikkat çeken ismi şüphesiz Falcao'ydu... "Müzmin sakatlık" edebiyatı yapanları utandıran bir performansla sahalara dönen Kolombiyalı yıldız, dün de ekstra işler yaptı. Perdeyi açan goldeki dokunuşu kadar, ayakta kalmayı tercih etmesi, hava toplarında kurduğu hakimiyet, ileride yaptığı pres seyir keyfi ne keyif kattı.

Fatih Hoca, son 20 dakikada Mostafa'yı ve Emre Akbaba'yı kenar alarak, bu kez hızlı kanat oyuncularının yarattığı etkiyi test etti. Onyekuru sola, Kerem Aktürkoğlu sağa geçti.

Her iki isim de performanslarıyla Galatasaray için doping etkisi yarattı. Hem pas hem hız oyunu Kayserispor'un kontratak anlayışını ölümcül bir hataya dönüştürdü.

Finalde Galatasaray, kriz beklentilerinin hakim olduğu haftadan çift forvetin denendiği çifte kavrulmuş lokum lezzetinde bir maçla çıkmasını bildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022