• 15 Ekim 2022 Cumartesi 06:29
  • |
  • 15 Ekim 2022 Cumartesi 06:29

YAZAR

Bu sinerjiye ihtiyacımız vardı

Paylaş

Bazen bazı şeylerin değerini kaybedince anlarız... Futbolla yatan, futbolla kalkan bir ülke olarak bu alanda da keşkelerimiz hiç de az değil.

Galatasaray'ın UEFA ve Süper Kupa şampiyonlukları sonrası "Demek ki başarılabilirmiş" inancıyla sınır ötesine taşınan rekabet, Avrupa maceralarına uzun zamanlar çok daha farklı anlamlar yüklenmesine neden oldu.

Yüklenen anlam güçlüydü ama futbolumuzun ancak bir başka yazının konusu olabilecek handikapları hedeflenen tahminin önüne geçti.

Üstelik eldekinin değerini "UEFA Ülkeler Sıralaması'nda 20'nciliği görünce ve şampiyonumuzun ancak ön eleme oynayarak Devler Ligi'ne girebileceği gerçeğiyle yüzleşince anlayabildik.

Uzun zamandır futbola meraklı olanlar eline hesap makinesini almış, beraberlikler, galibiyetler, olasılıklar üzerinden ülke puanı hesaplıyor...

Oysa, "Hafta sonu derbi var" edip, grup maçlarına yedek kadroyla çıkanı da görün, takımda rotasyon yapmayı Avrupa maçlarında hatırlayanları da...

Türk filmlerindeki baba parasıyla hovardalık yapan gençler misali...

Neyse ki önceki gece ilk kez Avrupa'da mücadele eden dört temsilcimiz aynı günü galibiyetle bitirdi ve epeydir hasret kaldığımız büyük bir işe imza attı.

Trabzonspor'un, Fenerbahçe'nin, Sivasspor'un, Başakşehir'in aldığı göz kamaştırıcı galibiyetlerin ne kadar değerli olduğunu anlamak için gelecek iki sezonda bizi neler beklediğine bakmak gerek...

Seneye de ondan sonraki sene de şampiyonumuz öne eleme oynayacak, 3 ekibimiz de bugün başarısızlık olarak gördüğümüz, o kademeye inmemek için mücadele ettiğimiz UEFA Konferans Ligi'ne gidecek.

Henüz yaşamadığımız için ülke futbolu açısından bu durumun vahametini henüz idrak edebilmiş değiliz.

Bugün galibiyetler için seviniyoruz ama meyvelerini ancak sonraki sezonlar toplayabileceğiz.

Ama her zaman "Bir, sıfırdan büyüktür" diyenlerden oldum. O yüzden bu kez eldekinin değerinin bilinmesi gerektiğini ve itici bir güç oluşturacak ortak bir sinerji yaratılması gerektiğinin altını çizmek istedim!

Yani Avrupa'da 8 maçtır kaybetmeyen eleme maçları dahil attığı 18 golle UEFA Avrupa Ligi'nin el golcü takımı olan Fenerbahçe şimdiden üst turu garantiledi. Aynı şekilde grubunda kalesinde gol görmeden 10 gol atan Başakşehir de... Fransa'nın kalburüstü takımlarından Monaco'ya evinde 4 atan Trabzonspor ve deplasmanda muhtemel bir geri dönüş yapan Sivasspor da gruptan çıkmaya çok yakın.

Belki de bu ilk hedef olarak bugüne kadar gördüğümüz en yüksek sıralama olan 10'unculuğa bizi yaşıyacak yolculuğun başlangıcıdır. Bu anlamda tarihi bir fırsat hem onların hem de bahsettiğim o sinerjiye emek vereceklerin ellerinde!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Mayıs 2024 Pazartesi

Mayıs Modu Açılınca

27 Nisan 2024 Cumartesi

Konsantrasyon

22 Nisan 2024 Pazartesi

Psikolojik üstünlük kimde?

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Hani Fred demişti ya!

13.05.2024

Alen Markaryan

FATİH AKSOY VE AİDİYET!!!

14.05.2024

Kenan Karcı

Matematiksel olarak!

13.05.2024

Mustafa Sapmaz

Alman hoca gerçeği

5.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Hasan Arat bu kez riske girmemeli!

11.05.2024